-Дунав - ЦСКА-София: Капитанът на гостите Божидар Чорбаджийски нанася два удара на Васил Шопов в своето наказателно поле. Санкция: жълт картон и два мача наказание
-Лудогорец - Берое: Сисиньо от домакините умишлено настъпва Охене при спряла игра. Санкция: никаква
-Черно море - Левски: Антонио Вутов от Левски преплита краката си с Хасани и нанася ритник на противниковия футболист. Санкция: директен червен картон и три мача наказание
Човек трябва да е някакъв непоправим идеалист, за да вярва, че съдиите и Дисциплинарната комисия в българския футбол взимат безпристрастни решения.
И без това за силния натиск над реферите признават всички, но БФС и държавата са толкова безсилни да направят каквото и да е, че президентът на футболния съюз Борислав Михайлов се ограничава с молби към собствениците и с екзотичната идея да ги води при Бойко Борисов (!) и те да обещават на премиера, че ще оставят съдиите на мира.
А докато съдийството опропастява почти всеки мач на някой от водещите отбори, от Дисциплинарната комисия решиха да не останат по-назад и да затвърдят впечатленията, че критериите им за налагане на наказания също са изцяло подчинени на сложните зависимости в българския футбол.
Не е лесно да намерим каквото и да е оправдание за съдиите, задето се правят на слепи за неща, случили се пред очите им. Да оправдаем дисципа е още по-трудно, защото там ситуациите могат да бъдат разгледани на спокойствие и да се наложат адекватни санкции, които поне донякъде биха потушили напрежението и коригирали стореното от реферите.
Вместо това обаче, сега от БФС имат да обясняват защо при Вутов могат да приложат адекватно правилника, а при Чорбаджийски не могат, докато при Сисиньо изобщо не се и опитват да го приложат. И случайно ли наказанието на бранителя на ЦСКА е такова, че да изтече точно за дербито с Левски?
Всъщност наказанието на Вутов от три мача е абсолютно справедливо (за удар срещу противник при спряла игра), но ако беше приложен вярно правилникът на БФС, Чорбаджийски също трябваше да отнесе три мача.
Целият проблем идва оттам, че в дисципа са разтълкували ударите срещу Васил Шопов като извършени в игрова обстановка - за което предвидената санкция е два мача. Само че когато Чорбаджийски извърши гаменската си проява, топката вече беше изчистена в близост до тъчлинията и беше ужасно далеч от двамата футболисти.
А в Дисциплинарния правилник на БФС съвсем ясно е обяснено следното: „7."Игрова обстановка" означава ситуация, когато е налице единоборство между двама състезатели, с цел кой ще овладее топката. 8. "Извън игрова обстановка" означава тогава, когато топката е в игра и няма единоборство по силата на т. 7."
Така че случката с капитана на „червените" очевидно беше извън игрова обстановка и той трябваше да пропусне предвидените от правилника 3 мача.
Но явно в дисципа комично са решили, че Чорбаджийски е нанесъл двата си удара в наказателното поле с цел да овладее топката, която вече се намираше в съвсем различна зона от терена.
Да не говорим, че случаят с настъпването от страна на Сисиньо въобще не съществува за Дисциплинарната комисия.
Така в БФС пропуснаха шанса да покажат, че след оставката на шефа на съдиите Петър Петров нещата могат да тръгнат в по-правилна посока. И само затвърдиха впечатленията, че мутризацията на българския футбол върви с пълна сила.