Съдията бил прав, нищо, че е сбъркал

Според Марк Бата Преслав Йорданов бил играл първи с топката

За да не излезе, че българските рефери са зле, БФС разчита на своя специален външен наблюдател - който винаги е готов да обясни, че съдиите са прави, дори когато са сгрешили.

Опитва се и да обясни защо - само че именно там се проваля.

Неблагодарната роля от известно време изпълнява французинът Марк Бата. От над половин година той е съветник на президента на БФС Борислав Михайлов и консултант на българските рефери.

През август Бата развесели с прозрението, че някои мачове от клетата Първа лига били на ниво Лига Европа.

На днешната пресконференция направи нелеп коментар и за съдийството в съботното дерби ЦСКА - Левски. Широко коментираната дузпа за ЦСКА, свирена от Ивайло Стоянов, Бата определи като чиста, по-големият проблем е анализът му защо.

"За мен решението на Стоянов е правилно, тъй като нападателят пръв игра с топката", заяви французинът.

Той добави още: "Съдията трябва да вземе две основни решения. Дали вратарят се опитва да играе с топката или е видно дали играе с топката, което не беше факт. Смятам, че съдията беше прав".

Че вратарят Боян Йоргачевич изпревари Преслав Йорданов и стигна първи до топката - това пролича от всички повторения и вече трети ден може да се види навсякъде. Ивайло Стоянов може и да не го е видял на терена, а може да го е видял и все пак да е преценил, че това е дузпа. Съгласни с отсъждането или не, редно е да приемем решението на съдията, взето на самия мач, където всичко се случва в реално време.

Два дни по-късно обаче съдийският консултант да твърди, че нападателят е играл първи с топката - и да обяснява на зрителите, че не са видели, каквото са видели? Няма нужда.

Още по-смешно стана, когато Марк Бата опита да обоснове даването на едва 3 минути продължение на второто полувреме - може би маловажна, но все пак грешка на Стоянов, при положение, че само лежането на Йоргачевич при дузпата траеше толкова.

„Добавеното време е отговорност на реферите. Инструкциите са да бъде отчетено загубеното време. Понякога имаше и преекспониране от страна на играчите. Вратарят при дузпата се държа първо за главата, помислих, че му е счупен носът. После болката се пренесе към рамото. Съдията трябва да анализира това и да реши колко минути да добави. Понякога трябва да знаете, че реакциите на участниците са красноречиви. След последната свирка в 93-ата минута нямаше недоволни. Сега, да се формализираме да изискваме 5 или 6? Може би в някои от случаите някой от отборите би желал да играе още. В този случай обаче отборите бяха сравнително щастливи от този изход. Една минута или две минути щеше да е грешка. Три минути е граничен случай."

Да кажем очевидното: Къде е болката на вратаря и дали е симулирал, или не (след като така или иначе е загубил време), както и дали футболистите са доволни от последния съдийски сигнал, или не - това не бива да е мерило за даденото продължение от съдията.

Припомняме, че след първите няколко кръга от настоящото първенство, когато очевидни съдийски грешки имаше в няколко мача, Бата отново опита да тушира напрежението. Той беше попитан дали смята, че Левски е бил ощетен в мачовете с Локомотив Пловдив и Монтана, но каза, че до момента може да посочи само един мач, който е решен от съдийска грешка, и това е Ботев - Локомотив.

Истината е, че испанецът върши немалко неща, откакто се занимава с българските съдии, самият той отчита, че тяхната подготовка вече е по-добра, че е подобрил физическата им форма, набляга и на това, че е гледал почти всички мачове от българското първенство.

Той е член на съдийската комисия на УЕФА и е сред именитите съдии от близкото минало. Свирил е мачове като Хърватия - Дания и Англия - Испания на Евро `96, както и на Англия - Румъния 1:2 на Мондиал `98. Има във визитката си финал за Купата на УЕФА между Шалке 04 и Интер през 1997 г., както и този за Суперкупата на Европа между Реал Мадрид и Челси през 1998 г.

Работата му с българските съдии е нещо положително, но да ги оправдава по този начин пред медиите не води до нищо друго, освен до съмнения в собствената му компетентност.

И до наливане на още масло в огъня, вместо до потушаване на напрежението.

Българските съдии не се нуждаят от външен авторитет, който да замазва гафовете им - задачата на Бата е да намали техните грешки и това е нещо, в което той отбелязва прогрес. Да, съдиите започнаха лошо сезона, но оттогава подобриха представянето си.

А част от коректността към самите тях е грешките да се посочват, но с проява на разбиране и без реферите да бъдат съсипвани заради тях.