Митичните азиатски букмейкъри

На всеки четири години, по време на световно първенство, се появяват репортажи за "безпрецедентна по мащабите си" полицейска акция срещу нелегални азиатски букмейкъри. Приключилият наскоро мондиал не направи изключение, след като 5000 човека в Китай, Малайзия, Сингапур и Тайланд бяха арестувани в акция, определена от директора на Интерпол Жан-Мишел Луботен като "впечатляваща".

Недейте да се впечатлявате толкова обаче! Най-добрият начин да разберем света на азиатските нелегални залагания е като го сравним с епохата на сухия режим в Америка.

От 1920 до 1933 г. огромна част от американското население прави нещо, което правителството е обявило за незаконно - да пие алкохол.

В резултат на забраната израства гигантска нелегална индустрия, която корумпира много от държавните институции и поставя основите на организираната престъпност в национален мащаб.

Подобно е положението сега в много азиатски държави - хората искат да залагат, а правителстват казват, че не може.

Гигантски нелегален пазар

Повечето от арестуваните в акциите на Интерпол, правеха нещо, което е съвсем законно и нормално в повечето страни по света - да заложат малка сума на спортно събитие.

За да се задоволят нуждите на този необятен пазар, бе развита огромна по мащаби нелегална индустрия. На върха й са някои от най-богатите и уважавани хора в Азия. Под тях е мрежа от букмейкъри и агенти, които можеш да срещнеш по ъглите на улиците в повечето градове и дори в селата.

Пазарът е толкова гигантски, че в сравнение с него европейската и американската хазартна индустрия са като детска игра.

Поради факта, че този бизнес е незаконен, е трудно да се установи точният му размер, но според изследване на американското списание Foreign Policy от 2006 г. той е на стойност около 450 милиарда долара! (За сравнение, фармацевтичната индустрия в цяла Азия е оценявана на около 100 милиарда).

И този нелегален мегабизнес корумпира полицията, другите държавни институции и спортните състезания по целия континент, а и извън него.

Един изпълнителен директор в английска хазартна компания разказва за своето преживяване по време на бизнес пътуване до Тайланд... "Щом слязох от самолета, на пистата полицай държеше табелка с името ми. Помислих си: "О, не! Какво става?" Багажът ми бе в предната част на самолета и той ме преведе незабавно през граничния контрол. Бях ескортиран от три полицейски коли до офиса на букмейкъра, с когото имах среща, а на вечерята към нас се присъедини висш полицейски служител. Ако посланието на всичко това не бе "Ние имаме протекции на най-високо ниво", не знам какво друго трябва да бъде!".

Огромна нелегална индустрия

В Азия корупцията в спорта е в такива размери, че направо е трудно за вярване. Ето и няколко примера:

"Китайската футболна лига е срам за нацията". Това са думи на самия президент на Китай Ху Жин-Тао от 2009 г. Същото може да се каже за първенствата в целия регион - Хонг Конг, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Тайланд, Малайзия, Сингапур... В Малайзия през 90-те години един министър бе изчислил дяла на уговорените мачове на 70%!

Тайванската бейзболна лига в момента се състои от четири отбора, след като останалите пет бяха изхвърлени заради уговорени срещи.

Дори в традиционната японска борба сумо корупцията вече е обект на академични изследвания.

Огромната нелегална индустрия също така корумпира и полицията. Говорих с голям брой полицаи, букмейкъри и комарджии в Малайзия, които ме увериха, че специалните акции по правило са нагласени. "Обикновено букмейкърите сами предлагат на полицията офиса, който да бъде атакуван за шоуто. Това се прави за смазване на системата. За да не изглеждат нещата прекалено зле", каза ми един от моите събеседници.

Всъщност това не е само азиатска практика. За да добия представа за връзката между нелегалните залози и организираната престъпност, се свързах с Джо Пистоне, един от героите на борбата с мафията в Америка.

В продължение на шест години Джо работи като агент под прикритие, използвайки името Дони Браско, и успява да се инфилтрира в клана Бонано - една от петте големи фамилии в Ню Йорк.

"Ние подкупвахме полицаи. Мога да ти го кажа със сигурност. Нелегалните залози не могат да съществуват без тези подкупи", казва той, "Те не са нещо, което можеш да скриеш. Все някъде трябва да отидеш, за да дадеш залога си, и букмейкърът трябва да стои някъде, за да го намериш. Знаеш, че букитата се навъртат по ъглите на улиците или в барове и ресторанти".

Започвам да му разказвам за нагласените акции срещу азиатските букмейкърски къщи, но той ме прекъсва... "Точно така. Те правят масови арести. Това се случва и в Щатите. Арестуват дребни риби, така че да симулират дейност. Това е стара игра. Тя прави вестниците и народа щастливи, защото изглежда, че полицията върши нещо".

"Някой си е арестуван. Обикновено няма последствия от това. Освен всичко самите букмейкъри гледат да няма много налични пари, когато се очаква полицията да дойде", продължава "Дони Браско".

Прессъобщението от арестите по време на световното първенство посочва, че е задържана сумата от приблизително 15 милиона долара, което са си жълти стотинки на фона на печалбите от индустрията.

Аз посетих една от големите букмейкърски къщи в Азия по време на осминафинала от Шампионската лига между Манчестър Юнайтед и Милан през февруари тази година. По същото време един от техните оператори получи залог за този мач от някакъв тайвански богаташ на стойност 15 милиона долара...

И можете да сте сигурни, че това е само един клиент в само една от къщите. Още можете да бъдете сигурни, че клиенти като него никога няма да бъдат арестувани в показните акции.

Така че не вярвайте прекалено на новините в пресата. Нищо не се е променило особено. И в момента десетки милиони души в Азия се занимават с това, което са свикнали да правят всеки ден - да отидат при своя букмейкър и да направят залог.

Новините

Най-четените