Могъщ, но отново съмнителен Ювентус

Ювентус бе на крачка от грешката, която в Неапол чакат. „Старата госпожа“ допусна обрат от 1:0 до 1:2 срещу 10 човека от Интер и бе на минути от това да предостави инициативата на Наполи в битката за титлата.

Но както гласи мотото на „бианконерите“ – „до края“, тимът на Макс Алегри показа защо е шампионът на Италия през последните шест години и води в битката за Скудетото и през тази.

Ювентус просто взима важните мачове.

Гонсало Игуаин вкара първия си гол от повече от месец, който се оказа и победен за 3:2, след като малко преди това Милан Шкриниар си бе отбелязал нелеп автогол. Двете късни попадения попариха „нерадзурите“ и пратиха в екстаз гостите, а заради бурната си радост след третия гол Макс Алегри бе пратен да догледа мача от трибуните.

Радостта бе заслужена, но Юве отново показа, че е сериозно разклатен.

Грешните стъпки срещу Кротоне и Наполи го показаха и въпреки победата, в събота срещу Интер това се потвърди.

Алегри отново се опита да се брани – както бе излязъл за 0:0 срещу Наполи преди седмица и както не успя да натисне спусъка срещу Реал, когато водеше с 3:0, а с четвърти гол щеше да си осигури класирането, вместо мачът да бъде запомнен с полемиките около дузпата, вкарана от Кирстиано Роналдо.

Треньорът на Юве не искаше да говори за тактика, но защитната му система срещу играещия с човек по-малко почти цял мач Интер за малко отново не го подведе. Да, торинци показаха дух, за който обаче роля има и Лучано Спалети.

Пет минути преди края, когато резултатът бе още 2:1 за домакините, треньорът на „нерадзурите“, изненадващо, реши да извади Мауро Икарди и да пусне в игра Давиде Сантон. Капитанът на Интер бе бесен от решението на Спалети и дори не го поздрави, когато излезе.

Не може да извадиш капитана и лидера на отбора в толкова важен момент. Икарди бе човекът, който с глава в 52-рата минута поведе Интер към обрата, преди Андреа Бардзали да си отбележи автогол десетина минути по-късно.

Именно Сантон, който бе вкаран, за да заздрави защитната линия на Интер, изпусна Хуан Куадрадо при изравнителното попадение за Юве. След това бе и един от играчите най-близо до Игуаин при победния гол за 3:2.

Докато Алегри лудуваше с футболистите си, Икарди блъскаше една бутилка с вода в земята, а Спалети се бе хванал за главата. Огромна треньорска грешка, от която Ювентус се възползва напълно и само три мача го делят от рекордното седмо поредно Скудето.

Можеше да се спрем и на съдийските решения за изгонването на Матиас Весино, за непоказания червен картон на Миралем Пянич, недадените едно-две нарушения тук-там, подарените един-два корнера... Но ще оставим оплакването от реферите на феновете на Юве, защото след петголово „Дерби д‘Италия“ с два обрата и късни голове, от което зависи титлата, трябва да се говори единствено за футбол.

За Юве предстоят домакинства на Болоня и Верона, а между тях – изключително важно гостуване на Рома. Сега напрежението е изцяло върху Наполи.

Но ако „бианконерите“ излязат и на „Олимпико“ с тази защитна настройка, този път може да няма чудо в края. Ако след този обрат Юве изпусне титлата, няма да има никакво оправдание, но пък радостта в Неапол ще бъде неописуема.