Опасно близо е онази събота, в която ние - футболните запалянковци от Европа, ще трябва да се надигнем от креватите още преди обяд, за да гледаме финала на Шампионската лига на УЕФА, нашият континентален клубен турнир №1. Който ще се играе в Пекин, Делхи, Мумбай или кой знае къде другаде, по дяволите, из Азия.
Не вярвате ли? А в колко часа ви се наложи да гледате дербито между Реал и Барса преди празниците? Клетите зрители от Испания - страната, родила този най-рейтингов клубен мач в света (650 млн. зрители), трябваше да прежалят обедната си „сиеста", за да седнат пред екраните в съвсем необичайно за тях време.
Както обясниха от ръководството на футболната лига на Испания, началният час на двубоя е бил продиктуван от чисто търговски интереси. „Дадохме възможност на нашите привърженици в Азия да гледат Реал и Барса в подходящ за тях час. И, разбира се, целта ни е да привлечем още почитатели", разясниха от дирекцията по комуникациите на лигата. Това беше отговорът на масовите протести в Испания срещу провеждането на дербито по никое време.
Двубоят на стадион „Сантяго Бернабеу" почна в 13 ч. средноевропейско време. Точно тогава в Шанхай часовниците отмериха 20 ч., в Джакарта показваха 19 ч., а в Ню Делхи - 17 ч. Удобно за средния азиатец, наистина.
Грижите за азиатските запалянковци са хубаво нещо. Но не и за сметка на европейския футболен зрител. Който, на всичкото отгоре, си плаща като поп, за да го цакат накрая в името на Индия, Пакистан и Индонезия.
Нека видим всеки континент какви пари дава, за да гледа мачовете от испанската Първа дивизия. Общо от света под формата на тв-права за последния сезон в лигата са постъпили 1.6 милиарда евро. От тях повече от милиард плащаме ние, европейските зрители. 911 млн. идват, съвсем естествено, от джобовете на феновете от Испания. Плюс още 148 млн. от останалите страни на Стария континент, в това число и България. Други 212 млн. евро се плащат от Южна и Северна Америка. И едва 122 млн. постъпват от зоната Азия - Океания.
Нормалната футболна и търговска логика гласи, че на първо място трябва да бъде интересът на зрителите от Европа. Нали те плащат най-много за тв-права? Затова Реал и Барса, както и всички останали европейски дербита, е редно да се играят в час, който е удобен преди всичко за тях. А не за азиатците! Те са с 4.5 милиарда население, но иначе плащат десет пъти по-малко за телевизионните права.
Иначе казано - когато говорят един милиард евро, останалите трябва да мълчат.
Но целта на испанските футболни шефове е повече от явна - да стъпят здраво на територията на Азия, която днес в по-голямата си част се намира във владение на английската Висша лига, с 3.3 милиарда евро от тв-права. Знае се, че в Китай и ред други азиатски страни се разраства средната класа, която е готова да си плаща за футбол и особено за футболни артикули - фанелки, шапки и др. Но именно Азия е царството на нелегалните тв-излъчвания на мачове от Европа. Откъде-накъде пиратите трябваше да бъдат облагодетелствани и с началния час на Реал - Барса?
По-рано тази година двата испански клуба се явиха и на пазара в САЩ. Но това поне не се случи за сметка на европейските зрители. Футболните гастрольори от Мадрид и Каталуня бяха заведени да играят там на лятно турне, а билетите за мача им на стадион „Хард рок" в Маями достигнаха цена от 4500 долара.
Това е нормално, още в началото на 50-те години най-силният отбор в света Милионариос (Богота) е идвал да играе подобни мачове в Испания, с великия Алфредо ди Стефано в състава си. Но да прецакаш интереса на европейския зрител в името на този от Азия, това вече идва в повече.
Президентът на Барса Жозеп-Мария Бартоломеу си намери удобно оправдание за азиатската афера и в това, че неговият отбор играе с надпис върху екипите на японската корпорация Rakuten срещу 55 милиона евро на година. Макар че едва ли в спонсорския договор има клауза, според която каталунците трябва да си играят шампионатните мачове от испанската Първа дивизия по азиатско време. Подобна е ситуацията с Атлетико (Мадрид), Еспаньол и Валенсия, които също разчитат на спонсори от този континент. Означава ли това, че мадридското дерби Реал - Атлетико от първенството на Испания трябва да се проведе в Пекин?
Някои наблюдатели предвиждат, че съвсем скоро испанските футболни босове ще хвърлят по-сериозно око на пазара в Северна Америка. Той е също толкова обещаващ, при това с многомилионно испаноезично население. Нищо чудно догодина да гледаме Реал и Барса посред нощ, за да им е удобно на американците.
Впрочем аферата с испанското дерби е само черешката на тортата. Пак от същите азиатски съображения Интер и Милан играха точно на обяд миналия април. А в името на парите световните футболни босове вече дадоха световното първенство през 2022 г. на малкото емирство Катар. Нищо, че мачовете ще са през ноември и декември, което ще разбие европейския футболен календар и зрителските нагласи, според които световното се гледа с бира в ръка през лятото. Важното е бизнесът да върви. А запалянковото от Европа? Него кучета го яли...