Световното първенство по футбол навлиза в решителната си фаза. Четирите най-добри отбора в света вече са ясни. В следващите два дни фенове, букмейкъри, треньори, футболисти ще се надпреварват да търсят думите и фактите, с който да повишат напрежението, особено около срещата между Испания и Германия.
Европейският сблъсък е много повече от „финал преди финала". Защото в сряда в Дърбан ще се сблъскат две от най-популярните в настоящето философии за развитие на спорта.
11 от 23-те избраници на Йоахим Льов притежават още едни паспорт, освен немския. По-голямата част от тях са продукт на програмата „Да поощрим таланта".
Горе-долу така стоят нещата и в Испания. Девет от 23-та, които Висенте дел Боске доведе в Южна Африка са създадени от една от популярните школи в света - тази на Барселона „Ла Масия" . Пепе Рейна, Сеск Фабрегас, Карлес Пуйол, Виктор Валдес, Шави Ернандес, Андрес Иниеста, Жерар Пике, Педро Родригес, Серхио Бускетс, както и отпадналите вече Лионел Меси и Джовани дос Сантос в съставите на Аржентина и Мексико са тръгнали именно от станалото вече митично място.
Основната задача на „Ла Масия" (б.р. - в превод от каталан "Фермата") всъщност е да изгради футболисти за нуждите на Барселона. "Играч, който идва от "Ла Масия", се отличава от останалите. И това е така, защото той се състезава с този екип от детските си години", обяснява значението на академията настоящият треньор на първия състав на „блаугранас" Хосеп Гуардиола.
С годините обаче Академията се превърща в много повече. "Момчетата, които са неин продукт, са много важни. Те знаят, че ние практикуваме атакуващ футбол с едно-две докосвания", обяснява настоящият испански национал Шави Ернандес.
Статиската е категорична - до 2008-а 21 от общо 182 випускници на „Ла Масия" заиграват в първия състав на Барселона, други 31 подписват с елитни тимове от първенството, а още 74 съумяват да си осигурят професионални договори в различните нива на испанския и европейския футбол.
„Ла Масия" води началото си от 1709 г. В началото е само едно имение. 250-години по-късно то е закупено от футболния клуб и е изградено величествено каменно здание, използвано като работилница за архитектите и строителите на „Ноу Камп". През 1966 г. е направена реконструкция и сградата е приспособена за нуждите на социалната дирекция на Барселона.
13 години по-късно легендарният президент Хосеп Луис Нунес превръща резиденцията в дом за младежите, които не са от града. Около 60% от момчетата в общежитията днес са каталунци; останалите местни юноши тренират в „Ла Масия" и живеят при родителите си. В случай, че дадено дете изпита носталгия по дома и семейството, шефовете на школата го пращат обратно вкъщи, докато навърши 14. В момента за развитието на „Ла Масия" клубът отделя по 5 милиона евро годишно. Днес Академията разполага със сграда на два етажа, с обща площ 610 кв.метра. Тя подслонява 60 момчета, разполага с кухня, трапезария, всекидневна, библиотека, бани, душове и 4 големи спални със съблекални.
Изборът на постъпващите в академията естествено се прави от широката мрежа от скаути - 25 човека работят само в Испания. Голяма е бройката и на съгледвачите извън страната. Всички те, през цялата година са изкарали стотици часове в гледане на мачове на подрастващите и набелязване на перспективни момчета. Съгледвачите препоръчват най-горещите имена на своя координатор Пеп Боада, който отива и на живо се запознава с качествата на набелязаните попълнения.
"Всички скаути са инструктирани точно какво да търсят. За разлика от други клубове, ние не преследваме футболисти за конкретна позиция, а се интересуваме от техническите качества, психическата устойчивост и бързината - както като спринтьорски данни, така и като реакция на мозъка. Повечето момчета в тази категория играят като нападатели, и често се налага да ги преквалифицираме в защитници в юношеските им години. Но едно нещо не се променя - всички възрастови групи играят по схемата на първия отбор, за да могат младите да бъдат готови - в случай, че бъдат повикани при мъжете. Ако всичко се развива по план, успехът идва като следствие и от правилната работа, и от вградената любов към клубната емблема и история. Това са неща, по-важни от парите", разказва Кике Костас, който дълги години работи в „Ла Масия".
В повечето случаи децата пристигат тук едва 6-7 годишни. Всяка събота, разделени на два отбора от по седем души, играещи на половин терен, те се опитват да спечелят правото си да облекат легендарния синьо-червен екип. В школата има 12 възрастови групи с отбори от по 24 души и треньори със задължителен УЕФА Пролиценз. Те работят с повече от 300 деца. За целта ползват 5 естествени терена и 4 изкуствени игрища и многофункционална зала в спортния център "Жоан Гампер".
"Тайната на Барселона е в идеално работещата мрежа от скаути, и, разбира се, в репутацията на клуба. Мечтата на всички деца е някой ден да заиграят на Ноу Камп", простичко обяснява успеха на „Ла Масия" един от нейните възпитаници - централният защитник Жерар Пике.
Заради крехката възраст на децата, Барселона намира решение и за родителите. Особено за онези, които пристигат извън страната. Клубът просто намира работа на родители, по-големи братя и сестри и други роднини.
В политиката си за развитието на малките, ръководството на клуба спазва един много важен принцип - първият отбор да се готви в близост до школата. Така талантите виждат идолите си и се мобилизират още повече.
И още нещо, не по-малко важно.„Никога не се фиксираме върху резултатите", категоричен е директорът Хосе Рамон Алесанко. "Съветвам родителите да питат децата си как са играли, а не дали са спечелили. Чак когато поотраснат, юношите започват да се концентрират върху техническите, тактическите и физическите изисквания". Самият Алесанко като играч е продукт на същата школа. След края на кариерата си той се връща като треньор, а в момента е нейн шеф.
В Академията се предлагат и отлични условия за завършването на средното образование на футболистите. "Развиваме и футболиста, и личността - социално и интелектуално", потвърждава Алесанко. "Знаем, че носим огромната отговорност да вкарваме младежите в правия път."
Футболистите с по-добро образование имат по-голямо право на избор - и в Барса го знаят. "Ние предоставяме на момчетата шанс да бъдат тук и да получат не само футболно образование, но и да се превърнат в мъже. Нашият знак за качество е гаранция за класата на Барселона".