Йежи Янович е известен темерут във веригата на професионалните тенисисти. Той, Лукаш Росол и Николас Алмагро биха попаднали в почти всяка класация на най-недолюбваните играчи от останалите им колеги и от публиката.
Но тенисът е джентълменски спорт. Мъри може да каже в очите на Росол, че никой в тура не го обича, но мачът свършва, срещат се на мрежата и си подават ръка.
Последното, което можеше да очаква Йежи Янович от публиката в "Арена Армеец" бе тя да му подаде ръка, когато срещу него е Григор Димитров, но все пак отношението към поляка беше доста скандално.
А освиркванията и ръкоплясканията след сбъркан първи сервис от бившия №14 в световната ранглиста бяха върхът на невежеството и простотията, както и грубо погазване на ПИСАНИТЕ правила.
Етикетът се спазва не само, за да направи изживяването по-приятно, но и да не се пречи на играчите, които независимо от симпатиите ни - заслужават уважение.
Това е и завет №1 в тениса, който се пази повече от век и гласи "Уважавайте всички на корта". Правилата не са толкова сложни, но не е срамно да си начинаещ в материята, който още не е наясно с всичко. Играта се научава и обиква с гледане и най-лесно става, когато е на живо.
Ето и няколко основни правила, когато сте на трибуните:
Влезте още в началото на загрявката или преди това. Така ще имате достатъчно време, за да стигнете до мястото си, да се съблечете и да си създадете необходимия комфорт.
Изключете звука на мобилния си телефон и като цяло забравете техниката, от която могат да се разлеят звуци в най-неподходящия момент.
Ако сте взели с вас детето си, обяснете му, че не трябва да се движи по време на разиграванията. Ако все пак е изключително нетърпеливо, след нечетните геймове (1,3,5,7...) има повече от минута, в която да се напусне корта или да се извърши някакво действие, което по никакъв начин няма да смути играчите.
Но внимание с прибирането.
Ако решите да се завърнете и играта е започнала, най-правилно е да изчакате следващата размяна на полетата, за да го сторите. Не може да сте прави и да се разхождате по време на играта. Нямате право, а на големите турнири вече се налагат и глоби.
Стигаме и до начина, по който се подкрепят играчите. Сериозна дискусия имаше около българската агитка в Мелбърн, която въпреки че подкрепяше по футболен маниер, не правеше нищо нередно.
Между точките не само че може да се аплодира бурно, но дори е препоръчително. Това създава атмосфера и мотивира състезателите.
Въздържайте се обаче от овации при двойна или непредизвикана грешка и е абсолютно недопустимо да се подвиква "аут", "вътре", "давай" и т.н., докато тече разиграването.
Страхотно изкушаващо е да снимате любимеца си, но се уверете, че светкавицата на устройството ви е изключена. Светлината пречи на тенисистите и е твърде вероятно да чуете забележка от съдията на стол.
Но дори фигура като Карлос Бернардес с безброй "please" не успя да озапти малка част от родната публика, която не спазваше правило №1 - онова за уважението.
Да, всичко е шоу и хората плащат за него, но тенисът е приятно забавление и благодарение на джентълменските му порядки.
Затова, когато гледате тенис, се осланяйте не само на изпепеляващата емоция, но и на правилата.
И се замислете, че с нищо не си струва да освирквате и да се радвате на сбъркан сервис или грешка, дори тя да е от ракетата на най-големия темерут. Дори и срещу него да е Григор.
Нека да чакаме неговия уинър, за да избухнем, знаейки, че той може да дойде във всеки един момент. И неминуемо се случва.