Още в първия си сезон в Челси Антонио Конте се оказа мениджърът на мениджърите в английската Висша лига. 47-годишния италианец спечели битката за шампионската титла срещу такива величия в бранша като Пеп Гуардиола, Жозе Моуриньо, Арсен Венгер и Юрген Клоп.
Със седем точки пред вицешампиона Тотнъм и цели 15 повече от третия Манчестър Сити, Челси на Конте завърши триумфално сезон, в началото на който никой не предполагаше, че титлата ще отиде на „Стамфорд Бридж“.
След шестия кръг тимът изоставаше на осем точки от временния лидер Сити, а в предишния сезон беше завършил на катастрофалното 10-о място. Но днес коментаторите отчитат, че след онази загуба в края на миналия септември от Арсенал с 0:3, Антонио Конте успя да вдигне отбора си и да го поведе в победен марш.
Бе постигната серия от 13 поредни победи, от които шест без допуснат гол. Челси на Конте спечели 93 точки след 30 победи в общо 38 мача. С 85 гола атаката на отбора финишира втора по резултатност, само с гол по-малко от Тотнъм.
Н’Голо Канте бе избран за най-добър футболист на сезона, а французинът спечели титлата в две поредни години с различни отбори, след като през миналата стана шампион с Лестър. Подобно нещо за последно бе правил само сънародникът му Ерик Кантона с Лийдс (1992 г.) и Манчестър Юнайтед (1993 г.).
След победата си над Съндърланд с 5:1 в последния кръг Челси прескочи и границата от 90 точки, което за последно направи Манчестър Юнайтед в не толкова близката 2009 г. А идната събота на „Уембли“ хората на Антонио Конте могат да увенчаят сезона си с още един трофей, като излизат срещу Арсенал във финала за Купата на Англия.
Подобен дубъл лондонският тим е правил само под ръководството на Карло Анчелоти през 2010 г.
Челси на Антонио Конте е една от най-силните формации за всички времена в историята на клуба.
За последно го конкурира онзи тим на Анчелоти, който не само заслужи и двата трофея в Англия, но и вкара общо 103 гола. Това е и най-резултатното нападение във Висшата лига за всички времена, базирано на атакуващото трио Анелка – Дрогба – Малуда. Но при Татко Карло авансът пред вицешампиона Манчестър Юнайтед бе само една точка, докато сега титлата бе подсигурена в предпоследния кръг. А и активът на Челси на Анчелоти беше 86 точки срещу 93 сега за състава на Конте.
Всъщност по-категорично представилият се отбор на Челси във Висшата лига се явява онзи на Жозе Моуриньо, триумфирал като шампион през 2005 г. При португалеца лондончани имаха 29 победи, само една загуба и актив от 95 точки. А защитата на Моуриньо допусна само 15 гола в 38 мача.
Това беше и първата титла в ерата на Роман Абрамович като собственик на Челси, като само за онзи сезон руснакът изсипа около 140 милиона евро за закупуването на Петер Чех, Дидие Дрогба и Ариен Робен, плюс португалците Рикардо Карвальо и Пауло Фереайра, току-що спечелили Шампионската лига с Порто на Моуриньо. Новите футболисти се присъениниха към вече играещите в Челси звезди като Клод Макелеле, Джон Тери и Франк Лампард. Така Жозе направи истински отбор убиец, пред когото оръжие сваляше дори и Манчестър Юнайтед на сър Алекс Фъргюсън.
По-важното обаче е това, че за последните седем години Челси стана три пъти шампион в Англия, при това все с различни мениджъри – Анчелоти, Моуриньо, Конте. А междувременно спечели и Шампионската лига под ръководството на Роберто ди Матео, както и Лига Европа с Рафа Бенитес. Това говори за едно изключително стабилно представяне на отбора и способност да се мобилиза в името на трофеите. Подобно представяне на друг отбор във Висшата лига беше по силите единствено на Манчестър Юнайтед при Фъргюсън.
Затова смело може да се каже, че Челси всъщност е най-големият английски отбор за последните 15 години. От идването на Роман Абрамович почетната витрина на „Стамфорд Бридж“ беше попълнена с 14 големи трофея, сред които пет титли на Англия.
Някои ще кажат, че всичко е заради парите на руснака. Това е вярно дотолкова, че в този период Челси действително хвърли на трансферния пазар 568 милиона паунда – колкото Арсенал, Тотнъм и Ливърпул, взети заедно. Със 100 милиона повече от Манчестър Юнайтед, и с 200 милиона по-малко от Сити. Но с идването на „Стамфорд Бридж“ на Мария Грановская (съветник №1 и дясна ръка на Абрамович) преди няколко години ситуацията се промени драстично. И безразборното харчене спря. А клубът направи истински удари с привличането на Аспиликуета (2012), Вилиан (2013), Неманя Матич, Сеск Фабрегас и Диего Коща (2014), Канте и Алонсо (2016).
В чисто търговски план Челси сключи и сделки като тази с бразилеца Давид Луиш, продаден на ПСЖ за 50 милиона евро, което беше рекорд за защитник, и след това откупен обратно за 30 милиона. Или със сънародника му Оскар, за когото китайците от Шанхай платиха 60 милиона. А съвсем скоро се очаква още по-тлъста китайска сделка с Диего Коща.
Парите са си пари. Но във футбола не само те са важни, иначе перманентен шампион в последните сезони щеше да бъде Манчестър Сити.
Днес титлата е в Челси – смелият отбор на Антонио Конте, който издържа до края.