БФС ще се откаже от услугите на Марк Бата като съдийски ментор на УЕФА за българските арбитри, след като французинът се занимаваше с покачването на нивото на българското съдийство от 2016 година.
За този период от време обаче нищо не се промени, а Бата беше подложен на доста критикити, като най-деен беше членът на Изпълкома Венцеслав Стефанов.
Трудно е да се определи дали французинът беше напълно амбициран и на 100% отдаден да развие качествата на родните арбитри, или просто се бе ограничил да идва няколко пъти в годината в България, гледайки някой друг мач и прибирайки добър хонорар за услугите си.
Новият сезон в Първа лига започна с две огромни грешки в полза на Лудогорец.
Отборът на Етър беше ощетен при гостуването си в Разград, след като главният съдия Никола Попов се уплаши да отсъди дузпа за гостите в 90-ата минута на срещата. В следващия кръг шампионът на България гостуваше на Берое и малко преди края на първото полувреме съдията Ивайло Стоянов не отсъди дузпа в полза на заралии за извършено нарушение на Ренан срещу Менса.
Трети кръг - трети голям гаф в първенството. Този път грешникът бе депутатът Стефан Апостолов, който не отсъди дузпа за Ботев Враца за игра с ръка на Станислав Костов в наказателното поле на Левски.
Седмица по-късно беше ред на "сините" да изпитат на гърба си съдийска несправедливост.
Пробив по дясното крило на Светослав Ковачев завърши с нарушение на Белаид малко пред наказателното поле на Полачек, но Станислав Ставров отсъди дузпа за Дунав.
Дойде време е и за гаф на страничен съдия. Двубоят е Етър - Черно море (1:1) и при резултат 1:1 страничният рефер маркира несъществуваща засада, лишавайки "моряците" от редовен гол и вероятно - от три точки.
В мача Славия - Дунав (2:0) Валентин Железов допусна груби грешки, които повлияха пряко на резултата.
При резултат 0:0 Н`Диайе излезе очи в очи срещу Георги Петков и бе съборен в наказатлното поле на "белите" от ветерана. Железов обаче даде знак играта продължи и в последвалата атака отсъди изключително дискусионна дузпа за Славия за високо вдигнат крак на Божидар Васев. Освен главния, огромна грешка направи и страничният рефер, немаркирайки засада на Галин Иванов. Три неточности в рамките на по-малко от минута!
Пловдивският Ботев също имаше основателни претенции за неосъдена дузпа в своя полза в домакинския мач срещу ЦСКА, когато Волен Чинков не видя явно нарушение на Секулич срещу Алфонсо в наказателното поле на "червените".
Вечното дерби ЦСКА - Левски също не мина без съдийски грешки.
Първо, далечен удар на играч на ЦСКА бе избит с ръка от Горанов, а след това, футболист на "сините" бе спънат в наказателното поле на "армейците". И само много слабата игра на ЦСКА парира очаквания словесен ураган на Стойчо Стоилов към съдията Ивайло Стоянов след мача.
Недоволен от това, че отборът му беше ощетен в два поредни двубоя, президентът на Локомотив Пловдив Христо Крушарски пък стана първият футболен ръководител в България, който официално поиска в Първа лига да се въведе ВАР. Наличието на тази система би предотвратило голяма част от изброениете съдийски грешки. Подобно на колегите им от Германия, Испания, Италия, Португалия и др. българските съдии биха се чувствали много по-сигурни и спокойни при вземането на решения, знаейки, че могат да разчитат на джокер от ВАР.
От направената извадка се вижда, че сериозни съдийски грешки се случват почти във всеки кръг.
Грешат както главните рефери, така и помощниците им. Един мач грешките са срещу един отбор, следващия път съдийските неточности са в негова полза.
Да се инвестира, евентуално, в нов съдийски ментор от чужбина на българските съдии няма да помогне повече от експеримента с Марк Бата. Реално погледнато, българските съдии не са толкова некачествени и съдийски неточности има навсякъде по света.
Далеч по-удачно би било да се послуша Крушарски за ВАР. Една инвестиция във все по-налагащата се видеосистема би била в помощ не само на българското съдийство, но и на всички клубове в Първа лига.
Родните арбитри са подложени на голям натиск от ръководителите на клубовете. С всеки изминал кръг борбата за шампионската титла ще става все по-ожесточена, а с това и всяка една съдийска неточност - все по-дискутирана.
Българските ръководители и треньори имат вредния навик при негативен резултат да хвърлят цялата вина върху арбитъра, ръководил мача, като по този начин насочват фенското внимание към съдиите, а не към сгрешена тактика и/или селекция в клуба.
Особено напечени и жестоки ще са директните сблъсъци от първата шестица между претендентите за златото Левски, ЦСКА и Лудогорец.
Правилното решение за мачовете напролет е от Футболния съюз да назначат чужди арбитри да ръководят дербитата.
Назначаването на чужденци би било крачка назад за родното съдийство, но и две напред в бъдеще при правилно изиграни карти. По този начин ще бъде свалено напрежението от българските съдии и най-важното - родните рефери ще бъдат мотивирани за началото на следващия шампионат.
А ако отсега се помисли сериозно върху думите на Христо Крушарски и бъде взето решение да се използва ВАР в Първа лига, то с началото на новото първенство тежестта върху българските рефери ще падне.
Пред шефа на съдиите Йордан Сталев се отдава отлична възможност да очисти родното реферство от хората със спорни качества и с ВАР зад гърба си да наложи такива, които могат да се справят с отговорността - честно, обективно и прозрачно.
Иначе ще продължим постарому да се чудим и препираме за (не)вдигнатите байраци и (не)надутите свирки.