Любопитна зависимост е, че страна, която е дала на света толкова много атакуващи футболисти, като Еузебио, Луиш Фиго, Рикардо Куарешма, Нани и, разбира се, Кристиано Роналдо, се слави с консервативните си треньори.
Всички знаем за „автобуса“ на Жозе Моуриньо, а Фернандо Сантош спечели Евро 2016 по възможно най-пестеливия начин.
Но има един португалски специалист, който се откроява от всички. Това е треньорът на Монако Леонардо Жардим.
Когато Жардим пристигна в Монако през 2014 г., клубът тъкмо сменяше политиката си. Забрави за многомилионните попълнения, а вместо това, предпочете да развива школата си и да привлича млади таланти.
Радамел Фалкао бе пратен под наем, първо, в Манчестър Юнайтед, след това, в Челси. Хамес Родригес бе продаден в Реал Мадрид. А Леонардо Жардим, който преди Монако изкара кратки периоди в Олимпиакос и Спортинг, бе избраният, който да застане начело на революцията в клуба.
В състава започнаха да блестят имена като това на Бернанрдо Силва, впоследствие избран за играч на сезона в Лига 1, и Килиан Мбапе, който не спира да вкарва, без значение от противника. А дори ветераните Радамел Фалкао, Даниел Субашич и Жоао Моутиньо се представят брилянтно под негово ръководство.
„Той е много умен треньор, който чете играта перфектно. Разбира играчите и знае от какво се нуждаят. Внася и добра атмосфера в съблекалнята. Много добре знае, че младите футболисти имат нужда от време, за да се развиват, и притежава нужното спокойствие, за да им даде това време“, хвали наставника си Фалкао.
Без никакви резерви, Жардим отново заложи на своя тотален футбол, ориентиран предимно към атаката, в реванша срещу Манчестър Сити и това отново му донесе успех. Монако сломи „гражданите“ с 3:1 и след общ резултат 6:6 отстрани Сити и продължава на 1/4-финалите в Шампионската лига.
„Бековете играят като крила, крилата играят като атакуващи полузащитници. Двамата нападатели са бойци в наказателното поле – Фалкао, Жермен – те са убийци. Като фен, е изключително приятно да ги наблюдаваш. Наистина съм впечатлен колко са добри и физически здрави. Двамата опорни полузащитници са инетелигентни, физически силни и също търсят топката в наказателното поле. Това са завършен отбор“, каза преди реванша Пеп Гуардиола.
Испанският специалист посочи в изключителна точност най-силните страни на Монако и въпреки това, не успя да ги неутрализира. Истината е, че Жардим направи всичко перфектно.
Монако вкара ранен гол, след което се оттегли на почивката с два гола аванс. Допусна един в средата на второто полувре, но бързо-бързо си върна нужната преднина и я запази до края по напълно професионален начин и благодарение на изключителните изяви на Субашич. И всичко това без контузения Радамел Фалкао. Цялата тактика на Жардим бе построена брилянтно.
Последният път, в който Монако достигна до тази фаза на Шампионската лига, бе през 2015-а, когато в състава още бе и българинът Димитър Бербатов, и бе отстранен от бъдещия финалист Ювентус. В онзи отбор бяха още Яник Караско, Джофри Кондогбия и Антони Марсиал – все футболисти, които „монегаските“ продадоха за добри суми, за да могат да продължат политиката си на развитие на младите таланти.
Цялостната философия на Жардим се изразява в една негова сентенция, казана преди реванша със Сити: „Ние сме отборът, който е играл най-много този сезон. Умората е различна от тази на PlayStation – играчите не са червени или зелени, всеки реагира по различен начин. Когато синът ми играе FIFA, просто заменя един червен футболист със зелен, но в истинския футбол нещата не стоят така.“
Монако не само е отборът, играл най-много този сезон в Европа, но и най-резултатният сред топ 5 първенствата, пред тимове като Реал, Байерн, Барса и Юве. Неслучайно името на Жардим е спрягано за някои от тях, включително и за Арсенал.
Когато познаваш футбола в такива детайли и водиш отбора си по такъв начин, е неизбежно.
Въпреки че това можеше да се каже и още преди победата над Ман Сити на „Луи II”, сега становището е подкрепено и с резултат – Леонардо Жардим е не само сред най-класните и зрелищни специалисти в света, но и най-добрият португалски треньор в момента.
И не си мислете, че забравяме някого.