Дори Роналдо не е способен да спре упадъка на този Ювентус

От Кристиано обичайно се очакват чудеса в Шампионската лига, но подобно на Меси, и той е част от западащ отбор с все по-малко аргументи на топ ниво Снимка: Getty Images

Още веднъж Ювентус се прояви като сериен лузър в Шампионската лига и след поражение с 1:2 от Порто е изправен пред отпадане още на осминафиналите в турнира.

Италианският шампион отново не е на ниво, когато се стига до решаващите мачове в турнира - а вложи толкова много, за да привлече Кристиано Роналдо именно с голямата цел да бъде записан най-сетне триумф в Шампионската лига, на какъвто в Торино не са се радвали от 1996-а.

Разбира се, Роналдо изигра своята роля в досегашните два сезона и половина с Юве и головете му продължават да валят. Проблемът е, че изграденият около него отбор не се движи по възходяща линия, а постепенно запада.

И звездата получава твърде малко помощ от съотборниците си в титаничната задача да донесе трета европейска купа в историята на клуба.

Клубът, който има и седем загубени финала в надпреварата, пробва да започне революция с Маурицио Сари, но спечелената девета поредна титла на Италия не се оказа достатъчна. И през лятото беше назначен легендарният Андреа Пирло - маестро на терена, но все още без никакъв опит като треньор.

Дотук дебютната кампания на Пирло никак не протича според оптимистичните прогнози. Нескопосана и невдъхновена игра като тази срещу Порто виждаме доста често от Юве в последните месеци и затова тимът е на нетипичното четвърто място в Серия "А", на 8 т. от върха.

Голът на чужд терен, отбелязан от Федерико Киеза в последната фаза на двубоя снощи, остави Ювентус жив за реванша, но в същото време отборът не показа, че притежава кой знае какви аргументи да се справи със съперник като Порто, камо ли пък да спечели турнира.

Впрочем португалците обикновено биват подценявани в Шампионската лига, тъй като малко хора ги наблюдават редовно във вътрешния шампионат. Но Порто се намира в прекрасна форма, има само една загуба от 25 мача и допусна само един гол в груповата фаза, инкасиран в гостуването на Манчестър Сити.

Въпреки това, Порто е съперник, на когото първенецът на Италия за последните 9 години трябва да е способен да се противопостави.

След загубата от Интер на 17 януари, Ювентус и Пирло успяха да изнесат поредица от успешни мачове и да навъртят шест поредни победи със само един допуснат гол. Роналдо беше основната фигура във възхода, но получаваше подкрепа от Пауло Дибала, Киеза, Уестън Маккени и дори от позабравения Аарън Рамзи.

През уикенда дойде спънката срещу Наполи, помрачила добрите впечатления напоследък и отново отдалечила Юве от върха в класирането. Почти нищо положително в атака и лековато допуснат гол доведоха до загубата с 0:1, а същите недостатъци се проявиха и срещу Порто.

Снимка: Getty Images

Няма извинения за начина, по който Юве започна и двете полувремена, за да получи гол в 63-тата секунда на първото и в 19-ата секунда на второто.

Специално първото попадение и безхаберният пас на Родриго Бентанкур назад към вратаря Шчезни е точно от типа гафове, които неизменно се наказват в Шампионската лига и които обичайно водят до отпадане на изложилия се отбор.

После липсата на класа в халфовата линия доведе до дълъг период на безплодни опити от страна на гостите да създадат някоя по-смислена атака.

Изглеждаше, че Пирло е сгрешил състава, закъсня и със смените. Влизането на Алваро Мората в 63-ата минута несъмнено раздвижи атаката, но можеше да се случи по-рано, докато Пауло Дибала, тъкмо възстановен от контузия, не записа и минута игра.

Тежестта трябваше да падне върху Кристиано Роналдо, но той не получаваше почти никакви топки, а и при малкото си шансове да повлияе на мача беше слаб.

Опитът му за дрибъл през първото полувреме обрисува целия му двубой - петкратният носител на "Златната топка" искаше да пробие през защитата на Порто и изпълни един от марковите си финтове, но Уилсън Манафа му отне по толкова рутинен начин, че чак беше унизително.

Голът на чужд терен дава шансове на Ювентус все пак да обърне развоя, макар че Пирло ще трябва да излезе с доста по-добри идеи на реванша. Неизбежно е чудесата да се очакват не от друг, а от Роналдо - защото почти никой от останалите не поема отговорността в Юве, когато дойдат решителните мачове.

В сряда беше първият случай, откакто португалецът е в състава, когато някой друг, освен него, бележи за Юве в елиминациите на Шампионската лига.

В момента просто Ювентус има твърде малко аргументи в топ сблъсъците и този солиден тим на Порто изглежда напълно способен да нанесе нова травма на "Старата госпожа" в най-престижния клубен турнир.

А след тежката загуба на Барселона във вторник с 1:4 от ПСЖ е съвсем възможно Шампионската лига да се окаже без Роналдо и Меси още на четвъртфиналите.

Това не се е случвало от сезон 2004/05 насам (дебютния сезон на Меси при мъжете) и ще бъде още едно доказателство, че смяната на поколенията по върховете на футбола вече е факт.