Всички отбори от Чемпиъншип и по долните дивизии на английския футбол се обединиха и ще играят само в екипите си за гостуване в двубоите на Боксинг Дей.
Идеята на клубовете от Футболната лига е да обърнат внимание на проблема с бездомните хора в Англия. 274 хиляди нямат покрив над главите си, 126 хиляди от които са деца.
Отборите се обединяват за кампанията, която има за цел да подчертае сериозния проблем, който засяга много повече хора. Според различни изследвания още 17,5 милиона души ще имат проблем с това да останат по домовете си заради сериозната криза с недвижимите имоти на Острова.
По принцип, екипите за гостуване се използват само ако титулярните екипи на двата отбора си приличат, но в неделя това няма да бъде точно така за много отбори от Футболната лига.
📽️ We've got something special to share with you...
— Shelter (@Shelter) December 17, 2021
⚽️ Fans and famous faces of the beautiful game are trading in their team’s home colours for away and third kits on Boxing Day – all in support of #NoHomeKit. pic.twitter.com/c75n9Vdi1b
От Висшата лига официално заявиха, че няма да подкрепят каузата, тъй като "не могат да подкрепят всяка една благотворителност, която им се предложи".
За сметка на това, Брентфорд, Брайтън, Евертън, Тотнъм и Уотфорд призоваха феновете си, при възможност, да носят фланелките си за гостуване на трибуните.
Би било добре, ако и някой в България се сети поне веднъж да направи нещо подобно.
Преди няколко дни феновете на Бетис хвърлиха над 19 хиляди плюшени играчки на терена, които ще бъдат дарени на деца без родители, които да не останат без подарък за Коледа.
Real Betis fans threw thousands of stuffed toys onto the pitch at half-time yesterday 🧸
— ESPN FC (@ESPNFC) December 13, 2021
It's an annual tradition to make sure disadvantaged children don't go without a gift at Christmas ❤️🎁 pic.twitter.com/WYpfLKVUlt
Междувременно в дербито между първия - Лудогорец, и втория - ЦСКА, у нас в понеделник привържениците на "червените" замъглиха буквално стадион "Българска армия" с димки и факли, а над стадиона гърмеше няколкоминутна заря.
Двубоят дори трябваше да бъде прекъснат за кратко, за да се вдигне мъглата, а играчите на терена да могат да се виждат един друг, както и топката. Разбира се, всичко това си има цена и тя е над 40 хиляди лева под формата на глоба, наложена на "армейците" от страна на БФС.
А в същото време дори най-свирепите местни врагове по "белия" свят се обединяват в подобни благотворителни каузи, поне на Коледа, когато е добре да си спомним, че има и по-важни неща от трите точки в даден мач.
Защото е време да спрем да повтаряме клишето, че футболът е социален феномен, а наистина да произлезе нещо от това. Ако не постоянно, то поне на най-светлите празници.
Ето още само няколко примера от последните години за това колко много повече може да означава футболът: