В Англия продължават да имат проблеми с правилата и ВАР. Тези червени картони са смешни Снимка: Getty Images

Има две неизбежни неща в живота - данъците и смъртта. Ако имаше трето, то щеше да е свързано с проблемите на съдиите във Висшата лига с прилагането на правилата и използването на технологията ВАР.

След като вече се нагледахме на засади с по един милиметър от ръба на ръкава, във вторник вечер станахме свидетели на поредното неразбирателство на правилата, което директно предизвика загубата на Арсенал от Уулвърхемптън с 1:2.

"Артилеристите" изиграха може би най-силното си първо полувреме от началото на сезона и водеха с 1:0 след прекрасния индивидуален гол на Никола Пепе, но едно съдийско решение в добавеното време на първата част промени развоя на двубоя.

В заключителните секунди на частта реферът Крейг Поусън отсъди дузпа за Уулвс и показа директен червен картон на Давид Луис за съприкосновение с Вилиан Жозе, който бе излязъл сам срещу Бернд Лено.

Новите правила отмениха т.нар. тройно наказание - дузпа, червен картон и евентуален гол от дузпата. Правилникът в момента кристално ясно посочва, че директен червен картон на последния в защитата се вдига само ако той не опитва да играе с топката и умишлено спира противника.

Дори в случаи, в които играчите се опитват да играят с топката, но я пропускат за малко, съдиите са съветвани да вдигат само жълт картон. А в случая Луис дори не посегна към Жозе, който просто чукна глезена си в коляното на бранителя при опита за удар.

И докато е разбираемо Поусън да вдигне директен червен картон в реално време, ВАР трябваше да му помогне и решението да бъде променено (най-много) на жълт.

С отсъждането си съдията промени целия развой на мача. Вместо да се прибере с аванс от 1:0 на почивката и да поздрави момчетата си за прекрасната игра през първото полувреме, Микел Артета трябваше да реорганизира състава си, останал с десет души и при равенство 1:1.

В началото на втората част Жоао Моутиньо вкара феноменален гол, на който Арсенал не успя да намери отговор, още по-малко след 72-рата минута, когато Лено правилно бе изгонен за глупава игра с ръка извън наказателното поле.

В друг мач, игран малко по-късно същата вечер, отново станахме свидетели на безумен червен картон. Той не промени изхода на мача, но съдията отново показа непознаване на правилата и липса на каквато и да е способност да борави с ВАР.

Манчестър Юнайтед разби Саутхемптън с 9:0 и изравни няколко рекорда, но горчив привкус от мача остави червеният картон Ян Беднарек минути преди края. През първото полувреме пък полякът си бе отбелязал и автогол и така вечерта му на "Олд Трафорд" се превърна в кошмар.

Ситуацията за картона се развива след 85-ата минута. След минимален контакт (ако изобщо такъв имаше) с Беднарек Антони Марсиал се просна на тревата и реферът Майк Дийн посочи бялата точка. Не само това, но и реши да изгони защитника на "светците" с директен червен картон.

Както в ситуацията с Луис, очевидно е, че и Беднарек няма никакво намерение да фаулира Марсиал, че да му се вдига директен червен. Въпреки че не беше решаващо за изхода на двубоя, и тук съдията можеше да не налага тройното наказание.

И както в мача на Арсенал, и на "Олд Трафорд" имахме още един червен картон, който бе повече от заслужен. Саутхемптън остана с човек по-малко още във втората минута, след като Александър Янкевиц бе изгонен за брутално влизане в краката на Скот Мактоминей.

И докато в случая с Юнайтед червеният картон не бе решаващ за изхода на двубоя, този на Давид Луис попречи на Арсенал да се изкачи до шестото място с победата, която изглеждаше в кърпва вързана за лондончани.

В допълнение Артета ще трябва да е без бразилеца за известно време. Както и Ралф Хазенхютъл няма да може да разчита на Беднарек.

И всичко това, защото в Англия продължават да не могат да се справят с тълкуването на правилника и работата с ВАР.