Бляскавата кариера на Неймар, на практика, приключи. За всеки, заминал за Саудитска Арабия, може да се смята, че се е сбогувал с големия футбол. Единственото, което остава на подобни играчи, е да осребрят възможно най-скъпо последните си активни години, а в момента арабите плащат дори по-добре от европейските грандове.
От години вече за всички е ясно, че Ней няма никакъв шанс да спечели "Златната топка". Именно за да преследва приза бразилецът напусна Барселона и пое към Пари Сен Жермен в рекордния и досега трансфер срещу 222 милиона евро през 2017-a.
Нито обаче успя да излезе от сянката на Лионел Меси, който го засенчи отново, докато носеше екипа на парижани в последните две години, нито имаше някакви реални шансове за "Златната топка".
Прекалено много контузии, още повече купони, карнавали, рождени дни на сестра му, турнири по покер и нови татуировки. Футболът никога не бе на първо място за Ней в шестте му години в ПСЖ.
Когато не бе зает с живота си извън терена, представянето му на футболния килим бе противоречиво. Статистиката му е впечатляваща, но често бразилецът се скриваше в големите мачове.
Няма друг футболист в Лига 1 между 2017 и 2023 г., който да е вкарал или асистирал за гол по-често от него средно на мач. Включително Мбапе. Включително и Меси!
18 гола и 17 асистенции в 29 мача последния сезон е красноречив показател за какъв футболист говорим.
Колкото и лесно да се вкарват головете в "селската" Лига 1, "на село" и ритат по-силно. Затова и години наред Неймар бе най-често фаулираният футболист в Топ 5 първенствата на Европа - една от причините да страда толкова често от контузии.
Е, не успя да закара ПСЖ до лелеения трофей от Шампионската лига. През 2020-а бе най-близо до това, но Байерн Мюнхен се оказа прекалено силен за парижани.
Неймар даде каквото можа на ПСЖ. Вече на 31 г., никой в Париж не разчиташе на него да бъде пътеводна светлина през новия сезон. И вместо да търка пейката под Айфеловата кула, бразилецът реши да се възползва от "златната ера" на футбола в Саудитска Арабия.
"Десетката" подписа двугодишен договор с Ал-Хилал, според който ще получава 150 или 160 милиона евро на сезон, в зависимост от различните източници.
Допълнително, бразилецът ще прибира по 500 хиляди евро за всеки пост в профилите си в социалните мрежи за реклама на Саудитска Арабия и местния футбол.
Бонусът му за победа е 80 хиляди евро.
На разположение Неймар ще има частен самолет, а от клуба са му предоставили огромно имение с 25 стаи, три сауни и басейн.
Според някои източници Ал-Хилал ще предостави на Ней три луксозни возила за ползване, докато рита за клуба: Bentley Continental GP, Aston Martin DBX и Lamborghini Huracan.
Арабите ще плащат и сметките му по ресторанти и хотели.
Неймар ще печели по пет евро на секунда в Саудитска Арабия; по 310 евро на минута, по 18 500 евро на час и по 450 хиляди евро на ден.
Ако това вбесява т.нар. фенове на романтичната игра, добре. Неймар винаги е бил различен. Благословен с изключителен талант, бразилецът никога не е бил човекът, който ще се раздава най-много както на тренировка, така и в мачовете.
Никога не е имал всичкопомитащото желание за печелене на трофеи и самоусъвършенстване на Кристиано Роналдо. Нито работната етика и стремежа към спокоен живот на Лионел Меси.
В кръвта му тече жилката на жого бонито и на наистина романтичните времена на футбола от средата и края на миналия век, когато играта върви ръка за ръка с купоните, алкохола, жените и дори разврата. А не на мачове през три дни и претруфени със статистики таблети на треньорската скамейка, които имат думата за това кой да играе и кой - не, колкото и самият наставник.
Истината е, че феновете на романтичния футбол мразят един истински представител на онова време само защото Неймар откри начин как да печели пари и да не изневери на себе си.
Дори след рекордния трансфер в ПСЖ, бразилецът не заряза финтовете, мрежичките и бляскавите си рейдове между трима, четирима, че и повече противници. Без да се притеснява от това дали дали финтът ще бъде успешен, или атаката ще доведе до гол.
Правеше го само защото това е неговият стил. Да дразни. Да дразни противниците си, понякога дори съотборниците си и собствените си фенове с помпозните си изяви.
Но тези, които го обичат истински, никога няма да го разлюбят, защото той за пореден път показа, че за нищо на света няма да се промени.
В Бразилия Ней продължава да бъде обожаван като Меси в Арентина. За разлика от Лео обаче, Неймар няма световна титла срещу името си. Няма дори победа на Копа Америка. Въпреки това феновете на "селесао" вдигат всеки стадион във въздуха с възгласите си, когато топката попадне у "златната десетка".
Колкото по-прагматичен ставаше футболът в Европа, толкова по-малко място имаше за Неймар в него. Неслучайно и най-силните му години си останаха онези в Барселона, където в атаката бе заобиколен от южноамериканци (Меси и Луис Суарес), а Шави и Иниеста са тоталната противоположност на повечето топ халфове в момента.
Затова и Ней замина за Саудитска Арабия. ПСЖ също е доволен от трансфера - ще получи около 90 млн. евро за бразилеца и ще се освободи не само от огромната му заплата, но и от тежестта Луис Енрике да се чуди как да го инкорпорира в състава.
В Ал-Хилал нападателят ще си партнира със сънародника си Малком, Рубен Невеш, Калиду Кулибали и Сергей Милинкович-Савич. Почти сигурно към тях ще се присъедини и Александър Митрович от Фулъм.
На изток Неймар ще има предостатъчно свобода и посредствени съперници да разгърне блясъка на техниката си. Зрителският интерес може и да не бъде най-сериозният, но джобовете му ще се пълнят, докато той прави това, което обича най-много - да жонглира с футболната топка просто в името на красотата на играта.