Топ 10: Златните автоголове на България

През 60-те сме световен лидер по... автоголове. Ето и топ 10 в родната история...
Любен Гиков вкарва първия автогол
България – Румъния 5:3, 12 октомври 1930 г., стадион „Славия“, София

Националният отбор на България си вкарва автогол още при първата си победа. Успехът с 5:3 срещу Румъния за Купата на Българския олимпийски комитет е първи в цялата ни история. Дотогава в продължение на шест години нямаме победа в офицален мач, но в този ден на стадион „Славия“ повече от 10 000 зрители хвърлят шапки от радост. Сред голмайсторите за румънския тим обаче фигурира името на българина Любен Гиков. Защитникът на „белите“ изнася много силен мач, но четвърт час преди края засича топката в собствената си врата. Този първи автогол е отбелязан във вратата на Владимир Ватев, който по онова време пази за Левски.
12 испански гола и един наш
Испания – България 13:0, 21 май 1933 г., стадион „Чамартин“, Мадрид

Най-тежкото поражение на България за всички времена е от злополучната визита в Испания, предшествана от пет дни пътуване с влак от София до Мадрид в конски вагони. За пръв път българските футболисти играят на трева, а не на сгурия. Единият от 13-те гола обаче е български, вкарва го в нашата врата футболистът на столичния ФК 13 Тодор Мищалов. Интересен е начинът, по който футболната общественост в София научава за резултата. Около 4000 души се събират пред Централна поща в очакване резултатът да пристигне по телеграфа. Първоначално идва съобщение, че сме загубили с 0:5, след това с 0:7, а после пристига информация, че двубоят уж не е завършил. „Почитаемото множество се развълнува, наложи се стражарите да извадят камшиците“, свидетелства вестник „Спорт“ за бурните събития пред пощата.
Чичо Митко се разписва в Тел Авив
Израел – България 1:2, 21 ноември 1965 г., стадион „Раман Ган“, Тел Авив

Двубоят се явява решаващ за класирането на България на световното първенство през 1966 г. в Англия. Само победа устройва нашия отбор, за да се добере до допълнителен мач срещу Белгия. В 31 минута повеждаме с 1:0 след гол на ветерана Иван Колев. Но малко след почивката Димитър Пенев си вкарва автогол след удар на Рахамим Талби. Чичо Митко не преценява правилно как да избие и праща топката в мрежата. Към края вече изглежда, че всичко отива по дяволите и ще гледаме световното по телевизията, когато Георги Аспарухов – Гунди вкарва спасителния гол. Победа с 2:1 и България ще играе бараж срещу Белгия на неутрален терен.
Издънката на Борис Гаганелов
България – Белгия 2:1, 29 декември 1965 г., стадион „Комунале“, Флоренция

Мачът бараж за класиране на световното първенство в Англия-66 почва по фантастичен начин за България. Само в рамките на две минути през първата част Георги Аспарухов – Гунди забива два гола в белгийската мрежа. По всичко личи, че българският тим ще вземе визи за финалите. Само че четвърт час преди края капитанът Борис Гаганелов си вкарва автогол. А при равенство на световното заминават белгийците! С триста зора удържаме победата благодарение на смелата игра на вратаря Георги Найденов.
Великият автогол на Иван Вуцов
България – Португалия 0:3, 16 юли 1966 г., стадион „Олд Трафорд“, Манчестър

В първите си мачове от Мондиал-66 португалците бият Унгария с 3:1, докато България губи с 0:2 от световния шампион Бразилия след два гола от преки свободни удари на Пеле и Гаринча. Двубоят в Манчестър се явява решителен и за двата отбора. Но в 17 минута защитникът Иван Вуцов си вкарва автогол, който по-късно ще бъде коронясан като най-красивото изпълнение в собствената си врата за всички времена. В опита си да избие топката извън терена Вуцата поразява българската врата с виртуозно насочване на топката. Попадението съвсем обезсърчава нашите национали, които губят с три гола разлика след още два точни изстрела на Еузебио и Торес. „Вуцов направи най-забележителния удар с глава на цялото световно първенство!“, отбелязва „Дейли Мейл“.
Двойна комбинация в мача с Унгария
България – Унгария 1:3, 20 юли 1966 г., стадион „Олд Трафорд“, Манчестър

Отново на световното през 1966 г. се прочуваме с нелеп автогол. Този път в третия мач срещу Унгария, отново на „Олд Трафорд“. Повеждаме в 15 минута с гол на Георги Аспарухов – Гунди. Само още един гол трябва, за да се сдобием с шанс за четвъртфиналите! Попадението вече се пече, въпреки че Димитър Якимов пропуска сам срещу вратаря. Малко преди почивката все още имаме аванс, когато Иван Вуцов бие в двойна комбинация към съотборника си в отбраната Иван Давидов. Защитникът на Славия Давидов подлага крак, а топката влиза в мрежата за 1:1. „Скай спорт“ класира това положение на водеща позиция в класацията за най-неудачните изпълнения. Още два гола през втората част на Месьой и Бене носят победата на маджарите с 3:1, а българският тим си заминава от световното първенство с прозвището „отборът на автоголовете“.
Пената си вкарва и срещу Италия
България – Италия 3:2, 6 април 1968 г., стадион „Васил Левски, София

Димитър Пенев вкарва съдбоносен автогол и при победата на България над Италия с 3:2 в плейофите за Евро-68. В четвъртфинала в София нашите отбелязват цели три гола – нещо, което „адзурите“ не са допускали в продължение на седем години. Но след като повеждаме с гол на Никола Котков от дузпа, Димитър Пенев си забива автогол след неразбиратество с вратаря Станчо Бончев. Нови два гола на Динко Дерменджиев – Чико и Петър Жеков дават аванс на българския състав, преди Пиерино Прати да вкара втория за италианците след съмнително положение за засада. На реванша в Неапол губим с 0:2 и италианците отиват на финалите на европейското за наша сметка.
Любо Пенев и духането на супата
България – Франция 1:3, 18 юни 1996 г., стадион „Сейнт Джеймсис парк“, Нюкасъл
Любослав Пенев също има злощастната съдба на чичо си Митко да си вкара автогол. При това в най-неподходящия момент на Евро-96. Двубоят Франция – България върви при един гол аванс за „петлите“, дело на Лоран Блан, а нашите се нуждаят само от точка, за да продължат напред. Но в 64 минута Любо си вкарва автогол с глава, което обезсърчава българския тим. Не помага и това, че Христо Стоичков намалява резултата, тъй като към края Патрис Локо фиксира крайното 3:1 за Франция. На прибиране в София Пенев изрича репликата „Който ме уважава – уважава, който не – да духа супата!“, след което е отстранен от националния тим за една година. Снимка: Getty Images

Нещастното изпълнение на Стилиян Петров
България – Белгия 2:2, 7 юни 2003 г., стадион „Васил Левски“, София

Капитанът на България Стилиян Петров си вкарва автогол в най-неподходящия момент. Националите се нуждаят най-малко от равенство, за да се класират на Евро 2004. Но в 31 минута халфът на Селтик при опит да избие топката уцелва вратата на Здравко Здравков. Въпреки малшанса Петров се показва като истински мъжага и повежда България към заветното равенство. Димитър Бербатов изравнява след фавмозен гол с глава. Макар и белгийците да излизат напред в резултата след точен изстрел на Филип Клеман, Светлослав Тодоров подпечатва класирането на България след хладнокръвно изпълнена дузпа.
Хърватите ни бият с гол на Бодуров
България – Хърватия 0:1, 10 октомври 2014 г., стадион „Васил Левски“, София

Николай Бодуров има нещастието да си вкара автогол в мача срещу Хърватия от квалификациите за Евро 2016. На мача в София защитникът праща топката във вратата на Владо Стоянов след центриране с глава на Перишич. Седмица по-късно Бодуров бележи втори автогол, този път за клубния си тим от Англия Фулъм при равенството 3:3 с Родъръм от първенството на дивизия „Чемпиъншип“.

Знаете ли кой е най-красивият автогол за всички времена? Принадлежи на България, а негов автор е знаменитият Иван Вуцов.

Вкарва си го на световното първенство в Англия '66, когато нашите играят втория си мач от груповата фаза срещу Португалия (0:3).

Вуцата открива резултата за онези отсреща със страхотен гол с летящ плонж, само че в собствената си врата. Ударът е неспасяем дори за Вратаря на републиката Георги Найденов.

На мондиала в Англия '66 отборът на България вкарва само един гол, но се разписва и с два автогола.

Вторият е след двойна комбинация между Вуцов и Иван Давидов в мача с Унгария (1:3), оглавил класирането на „Скай Спортс“ за най-неудачно изпълнение за всички времена. Съдба, какво да се прави...

Особено през 60-те години, националният отбор на България е световен лидер по това да си вкарва автоголове. И то не в какви да е мачове, а в световни и европейски квалификации, че и на големи футболни финали.

А помните ли как Любо Пенев уцели вратата ни в най-неподходящия момент от мача с Франция на Евро '96?

Знаете ли освен това, че и чичо му Димитър Пенев има подобни изпълнения?

Вижте в галерията златните автоголове в историята на националния отбор на България.