Най-големият полицейски синдикат - Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР), иска спешни мерки за защита на служителите на реда.
В писмо до медиите синдикатите изразяват тревогата си от "трайната тенденция за увеличаване на броя на пострадалите полицаи в резултат на умишлени действия на граждани срещу тях и грубо незачитане на законовите норми".
Организацията изразява пълната си подкрепа и съпричастност към служителката на МВР, която изпълнявайки служебните си задължения, получи тежки наранявания по време на мача между отборите на ЦСКА и Левски. По време на срещата, завършила 2:2, полицай беше ранен заради хвърлена бомбичка.
В резултат 24-годишната жена претърпя спешна операция, но все още не се знае дали ще запази напълно зрението с едното си око. От МВР съобщиха, че са задържани 40 души, стояли близо до предполагаемото място в сектор Б, откъдето е хвърлена бомбичката. Търсенето на извършителя обаче продължава.
"Тези мерки са необходими и изключително спешни не само защото ще защитят живота на полицейските служители, но и защото българските граждани очакват да имат полиция, която има реални права и защита и може да действа в рискови ситуации така, че да гарантира тяхната сигурност и безопасност. Подобна реакция може да бъде очаквана и удовлетворена само и единствено от представители на органите на реда, чиято неприкосновеност като представители на държавата е гарантирана", се казва в писмото на полицейския синдикат.
Те подчертават. че "подобни действия са удар не само върху авторитета на МВР, но и резултат от много проведени във времето неуспешни политики и реформи, които са имали за цел да се защитят правата на гражданите и не са предвиждали защита на правата и живота на полицаите". Посочват, че за да се промени това, е необходима само политическа воля, и ще настояват за нея с всички позволени средства.
"В цял свят задействането на самоделно взривно устройство на многолюдно място се приема за тероризъм. И ако в конкретния случай очевидно хулиганските подбуди не ни позволяват да определим деянието като терористичен акт, то категорично може да се каже, че подобни прояви са част от ширещ се по стадиони и улици терор. Насочен не срещу конкретна жертва като пострадалата ни колежка. Насочен срещу закона, морала, срещу цялото общество. Срещу този терор обществото и институциите трябва да са единни", завършват синдикатите.