Исторически срам

Националният отбор по футбол на България допусна най-срамното си поражение от 69 години насам. Футболистите, водени от Ивайло Петев, бяха унизени с 2:7 от домакина Япония в първия си мач на турнира "Кирин Къп".

Общо четири пъти досега бяхме получавали седем или повече попадения в мрежата си. Последният случай обаче е непосредствено след Втората световна война - 0:9 срещу Унгария през 1947 г. Преди това имаме 0:13 от Испания, 0:7 от Румъния и 3:7 от Германия.

Още малко статистика - в досегашните пет мача с японците имахме четири победи и едно равенство. А националите се намираха в серия от три поредни успеха без допуснат гол - 2:0 над Азербайджан, 1:0 над Португалия и 2:0 над Македония.

Японците изнесоха открит урок по комбинативна и ефективна игра, а резултатът можеше да е още по-убийствен. Наказателната акция стартира още в 4-ата минута, когато шампионът с Лестър Шинджи Оказаки вкара с глава. До почивката се разписаха още Шинджи Кагава (два пъти) и Мацуто Йошида за кеф на 60 000 зрители в Нагоя.

Домакините не показаха милост и през втората част - Йошида покачи на 5:0, Такаши Усами направи 6:0. Михаил Александров и Ивайло Чочев вкара два гола, които не успокоиха никого. А Такума Асано оформи крайното 7:2 от дузпа. За капак Георги Миланов пропусна 11-метров наказателен удар в последните минути.

Следващият ни съперник в турнира е Дания. Но най-логично е селекционерът Ивайло Петев да подаде оставка още преди двубоя за третото място във вторник сутринта. За трофея ще спорят японците и Босна.