Около 53% от българите не могат да се справят финансово с неочаквани разходи. Това показват данните от изследването на европейската социологическа агенция Евростат за дела на хората в ЕС, които са били изправени пред неочаквани финансови проблеми през 2017 г.
Положителното в случая е, че спрямо 2016 г. този дял у нас намалява, макар и само с 1%. Същата тенденция е и за целия ЕС като за предходната година от 36,5% делът хората, които не са имали възможност да реагират адекватно на непредвидените финансови затруденения е намалял до 34% през миналата година.
Междувременно 46 на сто от българите не гледат положително на собствените си спестявания и на състоянието им - тоест не са имали възможност да заделят пари. Други 70% не биха могли да си позволят по-сериозен ремонт на дома, в който живеят.
Според данните на Евростат у нас общо 20% нямат никаква възможност да си позволят покупка на кола (нова или на старо). Средно за Европа този показател е 7%. В това отношение Румъния ни изпреварва с 30 на сто.
Само 30 от сънародниците ни (или всеки трети българин) би имал възможност да задели пари за покупка на предмет с дълготрайна употреба, показват данните на НСИ.
В ЕС най-висок дял на хора с проблеми относно финансови разходи е регистриран в Латвия - 60%, Хърватия - 56%, България - 53%, Румъния - 52%, Литва и Кипър - с по 50% и др.
Най-нисък дял на жители от европейска страна, които не биха могли да се справят с финансови проблеми, е регистриран през м.г. в Малта - едва 15%, сочат данните на Евростат. Други страни с добро финансово самочувствие относно неочакваните разходи са още: Австрия, Холандия и Люксембург - там едва 20% от жителите им нямат възможност да се справят с неочаквани финансови предизвикателства.