Презастрояване и неизпълнени задължения на Министерство на регионалното развитие са част от причините за мащаба на трагедията във варненския квартал "Аспарухово", където при наводнение през 2014 година загинаха 13 души, а над 600 останаха без дом. Това сочи анализът на окръжната прокуратура във връзка с бедствието.
Наводнението във варненския квартал е предизвикано от природен феномен, проявил се в резултат на специфично съчетание на климатични и ландшафтни, както и антропогенни фактори, сочат данните от доклада.
Анализът е направен чрез изготвената по воденото досъдебно призводство ситуационна експертиза. Тя е направена от шестима специалиста от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и БАН. Тази експертиза е въз основа на личния оглед на експертите, събраните доказателства по делото и резултатите от предишни екпсертизи, съобщава агенция „Фокус".
В експертизата вещите лица констатират, че централните органи на изпълнителната власт в лицето на
Министерството на регионалното развитие не изпълняват задълженията си за оценка и картографиране на геоложки риск на територията на община Варна, включително на пострадалия от бедствието варненски квартал. Липсата на такава оценка на риска предопределя и липса на активни действия на всички управленски нива, отбелязва Чавдаров.
"Регистрираните до 2014 година на територията на община Варна и кв. „Аспарухово" свлачища са планирани за неотложно укрепване през 2019 година, когато ще бъдат отпуснати 2 млн. лева", отбеляза Владимир Чавдаров. Той допълни, че на този етап воденото от Окръжната прокуратура досъдебно производство за установяване на причините и обстоятелствата около наводнението е незавършено, но е дадено разрешение обществеността да бъде информирана за данните от изготвената ситуационната експертиза, назначена по разследването на природното бедствие.
Ръководителят на Окръжната прокуратура във Варна Владимир Чавдаров посочи, че наводнението е станало заради формиралата се висока вълна вследствие на падналите във водосборите на двете дерета проливни и поройни интензивни валежи и специфично съчетание от комплекса на природни фактори.
„За изключително кратко време и с голяма скорост водата е достигнала до коритата на деретата и е активизирала свлачищни и срутищни процеси в тях. Свличането на земните маси е намалило водопроводимостта на деретата. Западното дере е било преградено най-малко на три места, като прегради по пътя на водата са били и изкоренени дървета, храсти и листа", каза Владимир Чавдаров. Деретата са започнали да преливат, разкъсали са преградите и са образували високата вълна.
Основен фактор за човешките жертви е застрояването на западния охранителен канал в кв. „Аспарухово" във Варна. Сравнението на регулационните планове на квартала от 1978 година и 1989 година показва, че застрояването се е осъществявало по посока на дерето и все по-голяма част от коритото му.
„Категоричен е изводът на експертите, че жертвите и материалните щети щяха да са значително по-малко, ако тези жилищни сгради не са били изградени в коритото на дерето на самия път на водата, където ударната сила на високата вълна на кално-каменния поток е била най-голяма. Както е известно 8 души загинаха точно в една от тези къщи. В същото време тези сгради са поели силата на ударната вълна, като са намалили нейната скорост и височина. По този начин са предотвратили още по-големи материални щети, а най-вероятно и други човешки жертви", каза още Владимир Чавдаров.
Извън урбанизирана част на деретата не са идентифицирани като потенциално опасни водни обекти, тъй като в националната методика за оценка на риска от наводнение не е била включена конкретна методика за оценка на дъждовните наводнения поради липса на постоянен воден отток в двете дерета на територията на кв. „Аспарухово", обясни още прокурорът.