Днес България чества националния си празник по случай 138-та годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор, закрепил възстановяването на българската държава след 5-вековното османско владичество.
В цялата страна се предвиждат множество официални събития в чест на празника.
Патриарх Неофит ще възглави заупокойната молитва за загиналите в борбите за освобождение на България. В храм "Св. Александър Невски" ще се отлсужи Благодарствен молебен за благоденствие.
От 11 ч. в София е планирана церемонията по издигане на националния флаг пред паметника на Незнайния воин в присъствието на президента Росен Плевнелиев.
По-късно следобед ще се състои тържествена заря-проверка на площад Народно събрание. Държавният глава ще приеме почетния строй на армията и ще произнесе реч.
На връх Шипка ще участват вицепрезидентът Маргарита Попова и военни от Сухопътните войски.
Всички посетители на Националния исторически музей и Националния военноисторически музей, където е изложен оригиналът на Самарското знаме, ще могат да разгледат експозициите безплатно в днешния ден. Денят на отворените врати обхваща и Военноморския музей във Варна и Музея на авиацията край Пловдив.
Музеят за история на София ще бъде отворен за безплатно посещение на всички гости от 10:00 до 18:00 ч. Ден на отворените врати ще има и в Софийската градка художествена галерия.
Софийската филхармония е подготвила празнична програма под надслов „Аз обичам българската музика" ще се включат домакините от Софийска филхармония, Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов", ансамбъл „Филип Кутев", Биг Бенда на БНР, женски хорови състави, джаз формации, духовият оркестър на МВР и още много други. Специални гости са виртуозът на кавала Теодосий Спасов и актьорът Владо Пенев.
От Столична община предупредиха, че в празничните 3 и 4 март паркирането в центъра на София в "синята" и "зелената" зона ще бъде безплатно.
От 1990 г. България отбелязва 3 март като национален празник, възстановявайки традицията от преди 1944 г. За пръв път датата се чества като Ден на освобождението от 1888 г.