В първия работен ден след изборите Народното събрание ще започне процедурата по избор на нов председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ).
Ръководният пост беше освободен предсрочно, след като Пламен Георгиев подаде оставка заради скандала с незаконната постройка на недекларираната тераса - част от покрива на жилището му. След отпуск, продължил няколко месеца, Георгиев взе решение да се оттегли от управлението на КПКОНПИ, а няколко дни по-късно Министерски съвет изненадващо реши да го изпрати на дипломатическа служба като генерален консул във Валенсия.
КПКОНПИ се състои от петима членове. За председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най-малко 10 години юридически стаж. Председателят на Комисията се избира от Народното събрание по предложение на народните представители.
Мандатът на Комисията е 6 години и започва да тече от датата на попълване на състава й, което се случи през февруари 2018 г.
Депутатите ще имат срок от 14 дни да предлагат кандидати за мястото на Пламен Георгиев. В срок от 7 дни номинираните ще представят писмените концепции за работата си и декларация за имуществено състояние и конфликт на интереси. Кандидатите ще бъдат проверявани и за принадлежност към бившата Държавна сигурност.