28,2 процента от българите пушат - отново водим в ЕС по този показател

Всяка година на 31 май отбелязваме Световния ден за борба с тютюнопушенето, известен още и като Денят без цигари. Според данните на Световната здравна организация (СЗО), която е и патрон на Деня, всяка година около 6 млн. души умират в пряко следствие на употребата на тютюневи изделия.

Над 5 млн. от тези жертви са следствие на директната употреба на цигари, а останалите - на така нареченото "пасивно пушене".

Според изследване на "Евростат" у нас през миналата година от рак на белите дробове за починали близо 3 300 души. Водеща по смъртност по този показател от страните в Европейския съюз е Унгария с 27 %, България e с 20%.

Тази година Световният ден без тютюнев дим насочва вниманието към влиянието на тютюнопушенето върху здравето на белите дробове. Кампанията призовава към действие и ефективни политики за намаляване на употребата на тютюн и тютюневи изделия.

По случая от Националния статистически институт публикуваха инфографика за тютюнопушенето у нас. Според данните в нея у нас делът на пушачите е 28,2% - най-високият в ЕС. Средният дял на пушачите за общността е 19,2%.

У нас сред пушачите мъжете са повече от жените - 36,4% спрямо 20,7%. Мъжете също така пушат повече от жените - средно по 17 цигари на ден спрямо средно по 13 цигари.

Сред различните възрастови групи делът на пушачите също варира. В групата на хората между 15 и 24 години делът на пушачите е 21,5%, при групата 25-44 години е 40,5%, 45-64 години - 32,7% и при хората над 65 години делът на пушачите е 7,7%.

Заради Световния ден без цигари сдружение "Национална асоциация за профилактика на белодробните болести" и Здравното министерство организират безплатни тестове за пушачи.

Така в София, Благоевград и Враца пушачите ще могат да изследват състоянието на белите си дробове като акцентът е върху пушенето на бездимни цигари. Досега няма изследване този вид пушене колко е безвредно за хората.

Новите тютюневи изделия съдържат химични вещества, които са подобни на съдържащите се в традиционните тютюневи изделия и са точно толкова вредни за здравето. Болестите, причинени от тютюна преждевременно убиват 17 000 души в България. В същото време повече от 2 млн. възрастни в България продължават да пушат всеки ден, заявяваСкендер Сила - ръководител на Световната здравна организация за България.

Според председателя на Сдружение "България без дим" д-р Маша Гавраилова, цитирана от news.bg, България изостава в сравнение с останалите страни от ЕС по отношение на рестрикциите, които ограничават тютюнопушенето. За разлика от Европа, в България все още масово виждаме реклами на цигари, които пропагандират търговията с тютюневи изделия.

"Българското Министерство на здравеопазването не прави достатъчно. Например - това, което става със забраната за тютюнопушенето - забраната за рекламата на тютюневите изделия, външната реклама, рекламата на местата за продажба. По думите й контролът е занижен и неефективен, не се изпълняват международни документи, според които трябва да се предотврати намесата на тютюневата индустрия, когато се решават въпросите на общественото здраве", коментира още д-р Гаврилова.

#1 Xaoc 31.05.2019 в 12:49:07

Да не говорим, че масово има заведения, които не спазват забраната и вътре си се пуши. Дали си плащат на когото трябва или просто не ги плаши глобата, не знам, но е факт.

#2 dedo adji 31.05.2019 в 14:59:03

Хаосе, никой не те влачи насила в заведения, които не харесваш. Не чакай на министерството, прави им бойкот.

#3 deowin 31.05.2019 в 16:56:50

>никой не те влачи насила в заведения, които не харесваш Не виждам Xaoc да е споменал, че не ги харесва. Спомена, че не спазват законите. Това е проблем. А иначе показателно според мен е възрастовото разпределение на пушачите. Пристрастяването се случва в млади години, но не твърде много от пристрастените остават живи - вероятността пушач да доживее до възраст 45-64 е 64% от вероятността за непушач, а шансът пушач да доживее до 65 годишна възраст е 8 пъти по-нисък от този на непушач. При това дори изобщо не говорим за качество на живот - повечето пушачи почват да се задъхват при изкачване на 10 стъпала още през 30-те си години, а ако имат късмета да доживеят до 40-50 са натрупали такова впечатляващо количество проблеми на сърдечно-съдовата и имунната системи, инсулти, пародонтити, диабети, пневмонии, еректилни дисфункции, ракове и прочие, че удоволствието от това, че все още са живи, се свежда основно до кефа да задоволяват никотиновото си пристрастяване. Тоест, пушенето не само ограничава съществено продължителността на живота им, не само им съсипва удоволствието от живота след 30-те, но и се превръща в единствената им наслада в средна и напреднала възраст, дори да имат шанса да достигнат такава.

#4 Bobby 31.05.2019 в 22:28:46

До Деовин- Тъпако за моите 50 години се нагледах на погребения на хора дето нито са пушили нито са пили!!!

#5 deowin 31.05.2019 в 23:02:33

Bobby, май не си особено интелигентен щом явно изобщо не си разбрал какво точно означава това твърдение (изобщо не говоря да можеш всъщност да направиш простичкия модел за да го сметнеш от статистическите данни от статията): >вероятността пушач да доживее до възраст 45-64 е 64% от вероятността за непушач, а шансът пушач да доживее до 65 годишна възраст е 8 пъти по-нисък от този на непушач Конкретно, изобщо не означава, че вероятността да доживееш някаква определена възраст е точно 100% ако не пушиш, както напълно грешно си го прочел. Вероятно и горното няма изобщо да разбереш, така че пуши си цигарките и не го мисли много. Не че изглежда като изобщо да имаш опция да го мислиш де..

#6 Bobby 31.05.2019 в 23:09:51

Изобщо не съм интелигентен.На 50 години съм,не съм с българско гражданство от 36 години.Говоря 6 езика,имам страхотно образование,талант за който съм възнаграден със златен медал в две поредни години,семейство,голям син адвокат.Милионер!!! А ти, ти си глупак!!!

#7 deowin 31.05.2019 в 23:23:22

ОК, тогава каква е причината изобщо да не разбираш разликата между "шансът пушач да доживее до 65 годишна възраст е 8 пъти по-нисък от този на непушач" и "вероятността непушач да доживее до 65 годишна възраст е точно 1"? В смисъл, наблюдаемо нямаш бегла представа, че разликата дори съществува, причина трябва да има. Щом твърдиш, че не си просто тъп (макар и с изразни средства, които демонстрират точно обратното), то каква е причината?

Новините

Най-четените