Клипът към песента на Сузанита "Луцифер и Буда" беше свален от видеоплатформата YouTube заради крадено музикално съдържание.
Претенциите за авторски права са направени от проф. Биджан Кадем-Мисах, композитор на оригиналния музикален мотив - религиозна песен, посветена на бахайската вяра. Цялото парче, създадено през 1991 г., е използвано при създаването на "Луцифер и Буда" - не само мелодията, но и самият оригинален запис.
По-рано днес бТВ излъчи интервю с продуцента на песента Том Прайс, който разпознава музиката си.
"Хората, които ми сигнализираха, ми написаха, че има силен сексуален подтекст и това е много странно, защото оригиналната песен е дълбоко религиозна - тя е за бог. Тази песен възхвалява приноса на бога. Да вземеш такава сакрална песен и да сложиш сексуално съдържание беше много изненадващо за мен", казва Прайс.
На 5 август (три дни преди свалянето на клипа) бащата на Сузанита Орхан Мурад твърдеше, че записът има над 4 милиона гледания. Това е общият брой гледания на оригиналното видео, публикувано от 14-годишната певица и рапъра Каската в средата на юли.
Администраторите на YouTube могат да отстранят клип заради следните причини:
- непозволено съдържание (голота, насилие и др.)
- присъствието в клипа на човек, който не е дал съгласието си да бъде сниман
- тормоз, агресия, атака срещу засегнат човек
- нерегламентирано използване на изображението на човек, който не е дал съгласието си
- нарушаване на правото на запазената марка
- нарушаване на авторското право, копиране на оригинално съдържание
- други правни причини
Законодателството в защита на авторското право задължава сайтове като YouTube да отстраняват записи, които нарушават правата на създателите на оригиналното съдържание. В случай на три поредни атаки срещу конкретния акаунт, той се сваля, всички качени от него видеа се изтриват от платформата и YouTube не позволява създаването на нови профили от същия човек.
За да бъде свален даден клип заради нарушение на авторското право, собственикът на правата трябва да изпрати официално известие до YouTube, като опише причината за настояването си.
Формулярът на платформата изисква от жалбоподателя да уточни кой е засегнат от нарушените права, да посочи URL на видеото с крадено съдържание и да декларира, че разбира последствията, ако подаде жалба с невярно съдържание.
Ако клипът ви бъде свален по грешка, можете да подадете искане за връщане на видеото или да изпратите контра-искане.