Музика за душата на българина, или как "Бяла роза" изпревари Ролинг Стоунс

Ако човек е това, което слуша, то музикалните вкусове на българите вероятно ще озадачат и самите тях с очертаващия се профил: силно консервативни предпочитания, в които поп- и рок-музиката изостават след народната музика и чалгата.

Това показват данните от изследване на "Тренд" сред извадка на база пълнолетното население на България, проведена в средата на май по поръчка на в. "24 часа".

На въпрос "Какви стилове музика слушате най-често?", 26% от запитаните са отговаряли "Народна музика". На второ място се нарежда попфолкът / чалгата, която събира предпочитанията на 21% от респондентите. Едва след тях се класират поп и рок със съответно 19 и 14%.

Младите на възраст 18-29 г. в най-голям дял слушат попфолк/чалга, посочват от "Тренд".

Колкото повече се увеличава възрастта, толкова повече намаляват предпочитанията към този жанр и се прехвърлят към народната музика или попа. В малките населени места и селата хората предпочитат народната музика и попфолка, а живеещите в София и областните градове - поп и рок.

Прави впечатление, че на изричния въпрос "Вие лично харесвате ли попфолк музиката?", отговорилите положително са значително повече от онези, които са склонни да я посочат като свой любим музикален стил.

Хората, отговорили с "да" на този въпрос, достигат до 48%. Попфолкът видимо поляризира настроенията - 41% от запитаните казват, че не го харесват, докато само 11% отговарят, че не могат да преценят отношението си към чалгата.

Младите симпатизират в по-голям дял на този жанр за сметка на по-възрастните. Две трети от живеещите в селата харесват попфолка, а в столицата този дял е 44%.

Само 1/3 от запитаните са отговорили с "Да" на въпроса "Вие лично ходите ли или не ходите на концерти?".

Разделението тук отново е по линия на местожителството: живеещите в столицата в най-голям дял ходят на концерти за сметка на всички останали областни градове, малки населени места и в села. От "Тренд" обясняват този факт с концентрацията на културни събития в София и наличието на повече опции и възможности за посещение на концерти.

Над 50 процента от хората слушат музика най-често у дома, а 21% - в колата. Само 7% казват, че предпочитат да слушат музика в барове, клубове, дискотеки, ресторанти и кафенета.

Радиото и телевизията са основните източници, от които мнозинството от българите слушат музика (с 35 и 31%). Единадесет процента от запитаните са отговорили, че най-често слушат музика през телефона, 9% - през компютъра, а само 8% - през муизкална уредба. Младите между 18 и 29 г. основно слушат през мобилното си устройство.

Българските изпълнители са по-често слушани от чуждестранни такива. Малко повече от половината (56%) слушат най-често български изпълнители, докато 28% най-често слушат чуждестранни.

Новините

Най-четените