Едва 9 на сто мислят, че бежанците могат да са от полза на държавата

Само 14% от българите биха подслонили бежанец, докато документите му бъдат обработени, а едва 9% смятат, че бежанец би помогнал за икономиката или благосъстоянието на България. Това гласят резултатите от изследване в 14 европейски страни сред около 14,000 души, проведено от УИН/"Галъп интернешънъл".

По-склонни да помогнат са жителите на Испания, Гърция и Германия.

Забелязва се тенденцията именно някои от страните, които са сред целите на мигрантите, да са в най-малка степен съгласни с твърдението, че мигрантите подсилват тяхната държава - чрез труда и уменията си, но България е прецедент с отговора на само 9% от сънародниците ни, че мигрантите биха могли да помогнат на страната и нейната икономика.

У нас проучването е проведено в периода от 30 октомври до 5 ноември 2015 г. сред 1009 пълнолетни граждани.

По-склонни да дадат подслон са в Испания (62%), Гърция (48%) и Германия (48%).

Повече от половината (57%) от всички анкетирани в 14-те страни смятат, че Европа трябва да прави повече в отговор на текущата бежанска криза. Най-чувствителни дялове показват италианците (83%) и гърците (87%). Белгийците (41%) и французите (37%) са по-скоро на обратното становище.

Когато анкетираните са помолени да оценят политиката на собствената си държава, обаче, картината изглежда по-различно. Мнозинство от 59% от запитаните в 14-те изследвани страни мислят, че икономическите мигранти като цяло затормозяват тяхната страна - заради търсенето на работа, жилище, здравни услуги и т.н.

Респондентите са попитани дали, ако хипотетично имат свободна стая, биха подслонили бежанец, докато бъдат обработени документите му.

Един на всеки трима европейци (35%) би го направил, но близо две трети (65%) биха отказали стая.

Само 14% обаче от българите биха подслонили бежанец, докато бъдат обработени документите му.

В Белгия делът на съгласните с това твърдение е 29%, във Великобритания - 36%, в Италия - 32%, в Германия - 35%, Франция - 35%, Холандия - 35%.

#1 Nikkor 18.12.2015 в 10:17:38

Ами някой и друг може да е от полза. Масово обаче никой от тях няма да допринесе с каквото и да било. И моля ви престанете да измествате темата. Това не са бежанци. Живи и здрави, весели и усмихнати си правят селфита с баба ви Меркел със собствените си смартфони. Аз работя в чужда компания и все още нямам смартфон. Вероятно ще си купя към края на следващата година.

#2 dedo adji 22.12.2015 в 12:08:28

Отначало се зарадвах, че държим рекорд. После се замислих и радостта ми помръкна. Англичани, французи, германци не са преживяли 500 години турско владичество (айде, да не е робство), 45 години социализъм и 25 години преход към дикенсов капитализъм. В началото за тях имигрантите бяха евтина работна ръка и едва в последните 20 години станаха опасни. За тях е простено да се самозалъгват. За нас не е. Едно здраво общество не може да включва 9% самоубийци и национални предатели. Естествено и те ще намаляват още, но да не стане късно. Ползата от имигрантите е илюзорна, както е и за Европа. Стотина, даже хиляда полезни членове не могат да компенсират золумите от останалите 15 000.

Новините

Най-четените