Трябва ли по-сериозен контрол върху енергийните напитки. За това се обяви в интервю за БНР д-р Рада Прокопова - началник на Кардиологичното отделение в Университетска болница "Св. Анна", според която в обществото има нужда от по-голяма информираност за вредата от тези напитки.
По нейни думи те се употребяват все по-често както от възрастни, така и от деца. Причината да се прибягва към енергийните напитки, е че дават лъжливото усещане за възможност да се извърши повече работа за по-кратко време, обяснява тя.
В една енергийна напитка от около 300 мл има кофеин колкото една голяма чаена чаша кафе и повече.
"Кофеинът е изключително вреден, когато се приема в големи количества и начесто. 1-2 чаши кафе дневно в никакъв случай не е вреден, даже е полезен, защото кофеинът увеличава обмяната на веществата, счита се, че намалява холестерола, телесното тегло", каза д-р Прокопова.
За сметка на това в енергийните напитки количеството на кофеина е далеч по-голямо, което води до увеличаване на адреналина, който е и хормон на стреса. Адреналинът има изключително негативно влияние върху сърдечно-съдовата система, смята кардиологът.
"Той увеличава вероятността от аритмии и към тахикардия при хората, които обективно са здрави, увеличава естествено и кръвното налягане. Той може да доведе и до значителна дехидратация на организма", предупреди д-р Прокопова.
В енергийните напитки има и високото съдържание на захар, което може да доведе до диабет. Напитките с различни подсладители са още по-вредни, които имат отношение както към развитие на Диабет тип II, така и са канцерогенни, категорична е д-р Прокопиева.
Тя също така предупреди и за опасностите от по-продължителната им употреба - те биха могли сериозно да увредят нервната и сърдечно-съдовата система, както и да доведат до повишаване на теглото.
Тя призова родителите да внимават и по възможност да упражняват контрол, да предупреждават децата си за вредата от енергийните напитки.
Още от 2012 г. експерти на здравното министерство се опитват да регулират продажбата и консумацията на енергийните напитки, за да запазят здравето на децата. Засега обаче тези опити за регулация остават без успех.
С промени в Закона за здравето правителството цели да бъде въведена забрана за продажна на енергийни напитки за лица до 18-годишна възраст, както и на територията на училища, детски градини и общежития. Освен това да бъде забранена и рекламата им, ако е насочена към деца и младежи, които всъщност са основните им консуматори. Текстовете обаче не стигат до гласуване в пленарна зала.