"Новото" стихотворение на поета Никола Вапцаров се оказа добре позната негова творба, озаглавена "Хроника".
За това писа в профила си в социалните мрежи писателят Георги Господинов, който е автор на дисертация на тема "Поезия и медия. Кино, радио и реклама у Вапцаров и поетите на 40-те години на ХХ век".
Господинов посочва, че трите последни строфи на "новооткритото" стихотворение са същите като в "Хроника" - произведение, което е публикувано на много места и лесно може да бъде открито в интернет.
Писателят дори се учудва с думите "толкова е лесно проверимо, че чак е изненадващо как е станало". Различен е само един стих, който започва с думите "ние няма да умираме".
"Безспорно нови стихотворения и творби на Никола Вапцаров биха обогатили българската литература и история. Особено ако са нови", казва в заключение Господинов.
От "Клуб Z" уточняват, че са разговаряли с племенницата на Никола Вапцаров - Мая Вапцарова, която съобщи за откритите в мазе в столицата ръкописи на поета. Според нея Вапцаров е писал "архитектурата" на някои негови стихотворения.
Относно другите творби, които са открити и за които се твърди, че са неизвестни, тя заяви, че няма да ги показва все още, защото са "съвсем сурови" и ги определи като "наброски".
Припомняме, че листове с ръкописи на Вапцаров бяха открити в мазето на столичната Дирекция на полицията, откъдето са преминали в Държавен военен архив. Според Мая Вапцарова почеркът категорично е на поета, но в момента текат експертизи за потвърждение.
Тя посочва, че в откритата папка няма само стихотворения, но и едно доста обемно есе от около десет страници, което хвърля различна светлина върху творчеството на Вапцаров. "Вапцаров като че ли преоценява бъдещето в това есе, не миналото", казва още племенничката му.
Освен това заедно с историка Катя Зографова те са намерили и още стихотворения, които в момента разчитат.
Произведенията са писани на ръка с мастило и по тази причина засега е разчетено само едно от тях - това, което вече познаваме като "Хроника".
Драги журналисти от Уебкафе, може ли да пуснете и дописка или рецензия за картините на Хитлер? Питам сериозно.