Зелените площи в междублоковите пространства в София вече няма да могат да се застрояват или да се превръщат в паркинги. Това се предвижда в пакет от промени в Закона за устройството и застрояването на Столичната община, подготвен от главния арх. Здравко Здравков и внесен в парламента от депутати от ГЕРБ.
Те ще се урегулират за обществено ползване и няма да променят предназначението си, защото стават част от зелената система на Столична община.
В подготвяните промени за пръв път е заложено и понятието "междублоково пространство".
Важен момент в готвените промени са санкциите за собствениците на сгради - паметници на културата, които не ги поддържат. Глобите при увреждане на обекти на културно-историческото наследство, поради действия или бездействие, се увеличават с няколко пъти - за физически лиза те стигат до 50 000 лева, а за фирми - до 200 000 лева.
Промените целят да въведат регламент в зоните без максимални стойности за кота корниз (височина) на сградите. В тях се определят за централната градска част до 50 метра, а за териториите със съществено значение за гледката към Витоша - в рамките на Околовръстното до 75 м, извън него - 15 метра.
В останалата част на столицата регламентираната височина е 125 метра.
Въведените ограничения защитават историческия център на столицата и южните части на София, които осигуряват връзка с планината Витоша, пише в мотивите към законопроекта.