Меглена Кунева е председател на "Движение България на гражданите", водач на листите на партията за 23 МИР София и 19 МИР Русе.
Как обявеният от Движение България на гражданите поход към нормалност включва излизането на България от кризата - т.е. ускорен растеж, по-високи доходи, по-ниска безработица?
Нашият поход на нормалността дойде като отговор на всичко, което управляващите сътвориха в икономиката и вкарването на страната в безпрецедентна социална криза. Ние смятаме, че най-неотложната мярка, която смятаме да приложим, ако "Движение България на гражданите" състави кабинет, е моменталното спиране на протекциите над монополите и свързаните с тях бизнесмени.
Те направо задушиха българското производство и понижиха стандарта на живот в страната. За да има възможност за създаване на нови работни места, трябва да има правила за всички. Тези правила гарантират предвидимост и от страна на държавата, и от страна на бизнеса.
Нужно е радикално подобрение на средата за правене на бизнес и дисциплиниране на държавата по отношение на нейната коректност спрямо тези, които генерират доходи и работни места.
Тук визирам и предвидимия срок за връщане на ДДС и всички други финансови взаимоотношения с държавата. Основната ни задача е да изкараме партиите от бизнеса... буквално. Просто не е нормално и няма как да очакваме нови работни места в една икономика, където е нужно да имаш телефона на министър-председателя, ако искаш да произвеждаш бира, примерно.
Със сигурност, ние ще заложим на подкрепа на малкия и среден бизнес в сектори с висока добавена стойност. Именно затова ние отделяме такова голямо внимание на образованието, където ще отделим 500 милиона лева повече в бюджета.
Коя от реформите не търпи отлагане?
Доста са неотложните реформи, но тези в образованието, здравеопазването и социалната сфера, са неизбежни. От тяхното успешно провеждане, всъщност, зависи и качеството на живот на всеки един от нас.
Като майка и гражданин най-много ме боли за раждаемостта и обезлюдяването на страната. Затова искам да поставим акцент върху грижата за майките и младите семейства. По отношение на пенсионните плащания, трябва задължително да се възстанови швейцарското правило.
Образованието е ключово за развитието на икономиката. Ако живеем глупаво, ще живеем зле. Икономиката на 21 век търси друг вид специалисти - за интелигентен транспорт, интелигентно замеделие, интелигентна енергетика.
Реформите в сектор правосъдие и вътрешен ред също са необходими. Преди всичко трябва да се върнем на територията на нормалността, растежа и да отменим тежкия данък "несигурност" и такса "страх", която всяко българско домакинство заплаща в момента.
Какво значи "парите за здраве да отиват за здраве" (фраза от предизборния клип на партията)?
Означава точно това, което чувате. Парите от здравноосигурителни вноски да се използват само и единствено по предназначение и за нищо друго. Предишното правителство, знаете, изпразни резерва на Здравната каса.
Това, което искаме ние, е радикално подобряване на защитата на пациентските права и овластяването на индивидуалния пациент чрез спирането на "течовете" на здравни вноски и въвеждането на индивидуален електронен здравен паспорт.
Същевременно трябва да запазим и малкото останали лекари и здравни работници в системата, като отчитаме и трудните условия, в които работят те. Трябва да ги пазим. В никакъв случай не бива да създаваме разделителни линии лекари срещу пациенти, каквато беше практиката при предишното правителство.
Ако спрем "течовете" и рязко намалим редица наследени порочни практики, ще сме в състояние да осигурим безплатни 100% от лекарствата за всички деца до 7-годишна възраст, както и линейка на спешната помощ в рамките на 30 минути до всеки български дом. Това с лекарствата е напълно възможно - ето Германия ще го направи за децата си от 1 август. Ако говорим за демографска криза, трябва да предприемаме реални мерки.
Предвид дебата за плоския данък - да или не?
Твърдо „за" запазване на плоския данък и запазване на нивата на преките данъци в страната. Също така и за запазване на размера на ставките за социални осигуровки и отмяна на облагането на доходите от лихви по депозити.
Твърдо искаме и прекратяването на порочната практика на неправомерно забавяне на възстановяване на ДДС. Държавата трябва да "отстъпи" от шията на тези, които произвеждат и създават блага и да ги остави те сами да решат как да действат най-ефективно.
Може (ли) да поевтинее токът?
Може да поевтинее, ако в сектора на енергетиката бъде въведена поне минимум прозрачност и монополите бъдат поставени на място. В момента дори и специалисти се затрудняват да обяснят веригата на покупко-продажби на ток между държавата и частните фирми.
Всички ние сме "на тъмно" по отношение на ценообразуването и договорите, сключвани от наше име за години напред. При такива непрозрачни условия няма как да очакваме качествени услуги на нормални цени.
Това е хранителна среда за гигантски злоупотреби и спекулации. Докато съществуват подобни условия, трябва да има мораториум върху повишаването на сметките за ток. Няма да има мораториум на цените, а мораториум на хаоса.
Откъде да се започне в съдебната система?
В една от емблемите на "Движение България на гражданите" се превърнаха усилията на нашите експерти в сектор правосъдие. Конкретните мерки и решения, които ние предлагаме, целят едно, а именно - постигането на ефективно правосъдие, което да преодолее острия дефицит на справедливост в нашето общество.
Тези мерки визират пренасянето на тежестта в работата на ВСС от кадруване върху анализиране на проблемите и формулирането на политика в областта на правораздаването. Кариерното развитие на магистратите трябва да подлежи на обективна оценка на професионалната им дейност и трябва да бъде преодоляна неравномерната им натовареност.
Имаме сериозна нужда от изграждането на единната информационна система за противодействие на престъпността и не на последно място - усъвършенстване на системата за случайно разпределение на делата.
Важно е също да разпределим мерките на краткосрочни и дългосрочни. Да знаем, че за една година може да свикаме Комисия за промяна на констотуцията и тя да излезе с проект.
Има ли пресечни точки вашата платформа с тези на други партии - и кои?
Вероятно има, но това, което ме изумява в последните няколко седмици, е с каква лекота нашите политически опоненти използват немалки съставни части от нашата програма, да не кажа цели "стълбове".
Както знаете, програмата на партията е съставена от 3 такива стълба, в които са заложени всички конкретни управленски решения за излизане от кризата и по-качествен живот тук и сега. Лошо няма, нека ги използват и приведат на практика, ако могат.
Това означава, че ние вече сме постигнали своята първа победа - накарахме останалите играчи на политическия терен да променят своите възгледи и своето говорене. Остава да променим и тяхното поведение в посока нормалност.