Здравните власти отново се опитват да въведат нови критерии за потенциална жизнеспособност на новородените

Здравните власти отново се опитват да прокарат нови критерии за потенциалната жизнеспособност на новородените бебета.

От тези критерии зависи кога плодът се приема за бебе и при евентуална смърт то бива предоставяно на родителите, които ще могат да го погребат.

В обратния случай плодът се приема за спонтанен аборт. Сега се предвижда за "спонтанен аборт" да се приема раждането "преди навършването на 26 гестационна седмица и достигане на тегло от 800 грама на плода".

За "спонтанен аборт" ще се води и всяко бебе, родено с тегло под 800 грама. В определението за преждевременно раждане се приема, че плодът се възприема за потенциално жизнеспособен, ако е над 800 грама и/ или над 26 гестационна седмица.

Друг вариант е ако бебето е родено под тези критерии, но е оцеляло в рамките на поне три денонощия. В момента тези критерии са записани в проекта за фармако-терапевтично ръководство по "Акушерство и гинекология".

Този проект предстои да бъде одобрен от Министерството на здравеопазването. Тези ръководства би трябвало да дадат на лекарите указания за стандарти и насоки в работата им.

Ако не се придържат към тези правила, медиците могат да търпят санкции от здравната каса. Може например да не им бъде заплатено за разходите по спасяване и обгрижване на новородено, ако то се е родило под 800 грама и не е преживяло три денонощия.

Същият текст от медицинския стандарт беше отменен през 2016-а от Върховния административен съд. Според магистратите завишените критерии за потенциална жизнеспособност не са мотивирани.

Дотогава стандартът е, че ако плодът тежи над 600 грама и е роден след 22 гестационан седмица, то той се води човек, дори и да няма шанс за оцеляване.

В момента няма категорично установен критерий за потенциална жизнеспособност на плода.

Новините

Най-четените