Министрите на вътрешните работи на страните от ЕС днес гласуваха пълноправното приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г.
С това страната ни става пълноправен член на най-голямата зона за свободно пътуване в света, която функционира от 1995 г. насам.
В края на миналата година беше постигнато съгласие от 31 март 2024 г. за София и Букурещ да бъде свален граничния контрол по въздушните и морските граници. С днешното решение падат и проверките по земя.
Това става, след като Нидерландия и Австрия оттеглиха дългогодишното си вето от допускането на двете държави в пространството за свободно пътуване.
За пръв път още през 2011 г. Европейската комисия излезе с позиция, че България и Румъния покриват всички стандарти за членство в пространството, но едва сега са преодоляни всички пречки и опозиции пред двете страни.
Началото на шенгенския проект е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС - Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург, но постепенно започва да се разширява. През 1990 г. е подписана и Шенгенската конвенция. От 1995 г. вече функционира в днешния си вид, като добавя нови държави членки.
В момента то обхваща над 4 милиона квадратни километра с население от почти 420 милиона души от 29 държави.
Какво означава на практика членството ни в Шенген?
Това е пространство, в което няма поставен ясен граничен контрол по вътрешните междудържавни граници. Това означава, че там не се извършват проверки, освен в случаи на конкретна заплаха, а по външните се налага хармонизиран контрол въз основа на ясно определени външни критерии.
Според данните на Европейската комисия близо 3,5 милиона души всеки ден пресичат вътрешните граници на страните от Шенгенското пространство, за да работят, да учат или да посетят семействата и приятелите си. Почти 1,7 милиона имат постоянен адрес в една от държавите в Шенген, но работят в друга страна членка.
Това фактическо падане на границите между държавите в пространството има сериозен ефект и върху туризма, тъй като ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенген.
Най-ключов обаче е ефектът върху икономиката и бизнеса.
Според изчисленията на Института за икономически изследвания към БАН общият финансов ефект на влизането на страната ни в общността за свободно пътуване в Европа, се оценява на над 1,6 млрд. лв. допълнителни приходи за страната.
Преките и потенциалните ползи от пълното присъединяване на страната ни към Шенген възлизат общо на 1,39 млрд. лева годишно в сектор "Транспорт".
Анализ на Виенския институт за международни икономически показва, че приемането на България и Румъния ще доведе до очакван ръст на брутния вътрешен продукт на двете страни с по около 1%. Това е около половината от очаквания от ЕС растеж през тази година в двете страни - 1,4 на сто в Румъния и 2,4 на сто в България, пише "Дойче веле".
Това може да се окаже необходимият тласък за българската икономика, която в момента е изправена пред проблем с изтегляне на чуждестранни инвестиции на фона на политическата нестабилност.
При свое скорошно посещение на Дунав мост служебният премиер Димитър Главчев коментира какви са ползите от влизането ни в Шенген.
"За всички граждани ползите ще са много големи. А специално за бизнеса, превозвачите казват, че 240 евро на ден на камион са разходите, които плащат във връзка с това, че не сме в сухопътния Шенген. Пресметнато е за икономиката, че около 1,6 млрд. ще е плюсът за България от приемането ни в Шенген, но трябва да подчертая, че финалното решение ще бъде взето на 12 декември", заяви той.
Ползи има и по отношение на общата сигурност.
В контекста на сътрудничеството в областта на правоприлагането Шенгенското пространство дава възможност за:
- по-добри системи за комуникация между полицейските сили;
- преследване на престъпници по гореща следа;
- трансгранично наблюдение на заподозрени лица;
- оперативна взаимопомощ;
- директен обмен на информация между полицейските служби.
Това е огромно предимство в борбата с тероризма и с тежката и организираната престъпност, включително трафика на хора и незаконната миграция.
Ползите от Шенгенското пространство са свързани с намаляване на трафика по границите, подобряване на транспортната свързаност и развитие на логистичната инфраструктура. Или казано с други думи - ще има по-малко чакане по границите с Румъния и Гърция.