В следващите две десетилетия населението на страната ни ще намалее до 5-5,2 милиона души, а около една четвърт от селищата ще бъдат обезлюдени. Това показват данните от последното демографско изследване у нас "Регионални демографски дисбаланси в България", представено от фондация "Фридрих Еберт - България".
"Северозападна България, ареала около Сакар - Странджа, района около Краището и Централна Стара планина - това традиционно са ареалите с най-активни процеси на депопулация", пояснява доц. Надежда Илиева от секция "Икономическа и социална география" в БАН.
"Става дума за целия район на Централна Стара планина, без Велико Търново, като район на обезлюдяване. Тази група населени места става преобладаващи за страната - това е понятието демографска пустиня. До 2040 година 69% територията на страната ще е заета от тези зони. В следващите 20 години ще останат само отделни острови - столичния град, пловдивско-пазарджишката агломерация, основните урбанизационни оси - Бургас и Варна също", каза още тя.
Градското население ще достигне 79%, най-слабо засегнати ще са София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора - 48% от населението на градовете и 38% от населението на страната. Малките градове ще се окажат неподготвени за тази конкурентна среда на силно застаряло население, която няма да успее да отговори на изискванията на пазара на труда. Това ще бъдат най-вече градовете с под 3000 души население.
В проучването се отбелязват още районите в тежка демографска криза, които са с естествен прираст по-нисък от 10% и висок дял на населението над 65 г. възраст. Те отново се намират предимно в Северозападна и Централна България. На областно ниво няма район, който да е с естествен прираст.
Най-голямата причина за демографските проблеми на Северна България са заради високата смъртност, като тя е най-висока във Видин, Монтана и Враца. Няма административна единица в Европа с такъв промил смъртност. Има общини, в които смъртността надхвърля 30-40%.