Френският биологичен институт "Пастьор" проявява интерес към българската ваксина, която се разработва срещу новия щам на коронавируса.
Това заяви в ефира на БНТ доц. д-р Пенка Петрова, която е директор на Института по микробиология към Българската академия на науките (БАН).
Доц. Петрова уточни, че за завършване на фаза 1 на клиничните изпитания са необходими 300 хил. лева, като също така допълни, че става въпрос за протеинов препарат.
Според нея ваксината на БАН ще предпазва не само от COIVD-19, но и от широк кръг коронавируси. Освен това нямало нужда от реимунизация, защото препаратът създавал траен имунен отговор.
Доц. Петрова е категорична, че безопасността на ваксината ще се проверява в рамките на поне две години, в това число влизат както световните разработки, така и българският препарат.
По нейно мнение обаче няма да се наблюдава силна втора вълна от коронавирус, освен това броят на заразените намалява спрямо предходните седмици - тенденция, която очерта и здравният министър Костадин Ангелов.
Припомняме още, че в момента в различни степени на тестване са над 120 ваксини срещу COVID-19, като някои от тях вече навлизат в последната, трета фаза на изпитания, които се провеждат върху много широк кръг от хора.
Сред най-обещаващите потенциални ваксини за момента се очертават тези на Оксфордския университет, който работи съвместно с AstraZeneca, както и американският препарат на биотехнологичната компания Moderna.
Експертите обаче все още не са категорични дали ваксината ще създава траен имунитет, или ще бъде със сезонен характер като тази срещу грипния вирус.