Дългосрочното решение на кризата с коронавируса минава през ваксината, категоричен е българският еврокомисар Мария Габриел.
В ефира на "Тази сутрин" по bTV тя допълни, че за момента резултатите около създаването на ваксина срещу COVID-19 са окуражаващи, но подчерта, че не бива да се създават излишни очаквания.
Габриел посочи, че най-големият риск при разработката на препарати срещу дадено заболяване е, че никой не знае доколко ваксината или лечението ще е ефикасно и няма да има странични ефекти.
Тя не пропусна да спомене, че понякога работата върху ваксина отнема над 10 години и не бива да се прави компромис със страничните ефекти, безопасността и ефективността.
Габриел каза още, че в момента целта е периодът да бъде скъсен на 12 до 18 месеца и оптимистичният вариант е препаратът да бъде на пазара през 2021 г. Тепърва обаче предстои да се анализира коя компания как напредва в разработката.
Еврокомисарят уточни още, че има разработен инструмент за спешна помощ в размер на 2,7 млрд. евро, който позволява да бъдат сключвани предварителни споразумения с обещаващи компании, които са на фаза 2 и 3 в клиничните тестове.
Мария Габриел не пропусна да отбележи, че през последните месеци "са се случили чудеса" и че учените са постигнали неща, които обикновено им отнемат години. Въпреки това едно от най-важните неща в момента в рамките на ЕС е да не се допусне разделение между бедни и богати държави.
Сред трите компании, които са най-напреднали в разработката на ваксина срещу коронавируса, има и европейски фирми и предстои да се види докъде са те с клиничните тестове.
Припомняме, че една от най-напредналите в работата по ваксина фармацевтична компания е AstraZeneca, която вече има сключени договори с Германия, Италия, Франция и Нидерландия за доставка на препарата срещу COVID-19.
Към момента фирмата се е ангажирала с производството на 2 млрд. дози.