Масово изследване на българските граждани за коронавируса COVID-19 "фактически не е възможно". Това коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Той посочи няколко причини за това, първата от които е, че няма откъде да се вземат 7 милиона готови за ползване тестове. По думите му в Европа няма държава, която да разполага с такъв брой. Нещо повече, за подобен масов скрининг са необходими тестове, за които да е сигурно, че показват точен резултат, на който може да се разчита.
Друг проблем са организацията и логистиката, които биха били нужни за осъществяване на подобно тестване на населението.
За финал, д-р Кунчев посочи, че масовият скрининг на българските граждани ще даде една моментна картина, която "2-3 дни" по-късно вече ще остаряла и данните ще са различни.
"Основната ни задача в момента е да осигурим лечение на хората, които се нуждаят от него", коментира здравният инспектор пред bTV.
Той отново посочи, че онези 1000 теста, които ще бъдат направени, за да се добие представа за разпространението на болестта, ще са за хора на първа линия в борбата със заболяването. Преди няколко дни премиерът Борисов обяви плановете да се тестват 1000 души, за да се види колко от тях са болни и колко са изкарали заболяването. Две седмици по-късно ще се направи втори тест на същите хора, за да се създаде математически модел за разпространението на COVID-19.
Д-р Кунчев разкри и че вчера в Министерство на здравеопазването е имало 19 различни оферти за тестове. Всички те са различни и не са на една и съща стойност. Някои търсят вируса, други - антитела.
Получена е информация от фирма, която е изследвала 400 души в България с наличие на симптоми. Оказало се, че само при трима са открити антитела за новия коронавирус.
"Ето такива са резултатите, които вероятно ще получим, ако масово направим тестове", коментира д-р Кунчев.