На 21 декември започва астрономическата зима.
Това е и денят на зимното слънцестоене за 2020 г., който е с най-дългата нощ в годината. Моментът, в който настъпва слънцестоенето, е различен всяка година, тъй като продължителността на слънчевата година не съвпада с тази на календарната.
Този декември ще наблюдаваме и друго любопитно явление - "Коледна звезда", която ще образуват Сатурн и Юпитер.
Двете планети ще се подредят по специфичен начин, наречен "велика планетарна връзка". Явлението не се е случвало от Средновековието насам и се появява отново след около 800 години. Благодарение на него двете планети ще изглеждат като една ярка звезда в небето.
Астрономите имат предположение, че същото или подобно събитие се е случило, когато при раждането на Исус Христос в небето е изгряла Витлеемската звезда. В Енциклопедия Британика се посочва, че това може да е съвпада на Венера с Юпитер.
През 2020 г. космическият спектакъл ще може да бъде наблюдаван от всяка точка на Земята, стига да е ясно времето. Най-видим ще е обаче близо до Екватора.
Зимата в България ще започне с облачно време, което може би ще попречи да наблюдаваме явлението.
Максималните дневни температури ще се движат между 3 и 8 градуса.
Сутрешните температури обаче на много места ще са около и под нулата. Известно затопляне се очаква точно около Бъдни вечер и Коледа, когато дневните температури ще достигнат 12-15 градуса, а облачността ще бъде по-скоро разкъсана.
Студен атмосферен фронт ще навлезе едва на 27 декември и отново ще свали температурите надолу.