Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Почина бившият началник на Генщаба на армията ген. Никола Колев

Той беше и началник на кабинета на президента Георги Първанов Снимка: iStock
Той беше и началник на кабинета на президента Георги Първанов

След кратко боледуване е починал ген. Никола Колев - началник на Генералния щаб на Българската армия в периода 2002-2006 година и началник на кабинета на президента Георги Първанов, а от март 2012 до юни 2016-а посланик в Нидерландия, съобщава БНР.

Никола Колев е роден 9 август 1951 г. в с. Караджалово. Завърва Техникума по електроника в Пловдив, а след това - Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, Военната академия "Г. С. Раковски" в София, Военната академия на Генералния щаб на СССР в Москва и Института по управление на ресурсите за отбрана в Монтерей, САЩ.

Преминал е курсове на обучение в Академията за противовъздушна отбрана (ПВО) в Твер (Русия), Езиковия институт на Въоръжените сили на САЩ в Сан Антонио, Център "Джордж Маршал" в Гармишпартенкирхен (Германия) и Висшия институт по отбранителни изследвания на Въоръжените сили на Франция.

Никола Колев има 31 години стаж като кадрови офицер в Българската армия. Бил е началник-щаб на Първа дивизия за ПВО в Божурище. На 3 май 1996 г. е удостоен със звание генерал-майор.

На 26 юни 1996 г. е назначен за началник на Щаба на Военновъздушните сили. На 19 август 1996 г. е освободен от длъжността началник на Щаба на Военновъздушните сили и назначен за първи заместник-началник на Гл. щаб на ВВС, считано от 1 септември 1996 г.

На 4 май 1998 г. е освободен от длъжността първи заместник-началник на Главния щаб на Военновъздушните сили, назначен за заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия, двете считани от 7 май и удостоен с висше военно звание генерал-лейтенант.

На 11 април 2000 г. е освободен от длъжността заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия и назначен за заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите.

На 7 юли 2000 г. е удостоен с висше военно звание генерал-лейтенант, освободен от длъжността заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите и назначен за заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по операциите.

На 6 юни 2002 г. е освободен от длъжността заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по операциите, назначен за началник на Генералния щаб на Българската армия и удостоен с висше военно звание генерал.

Бил е член на политико-военния направляващ комитет на Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа (1998 - 2002), (2000 - 2002), на Военния комитет на НАТО (2002 - 2006) и на Военния комитет на ЕС (2005 - 2006). На 4 май 2005 г. е назначен за началник на Генералния щаб на Българската армия със срок до 31 май 2006 г.

На 25 април 2006 г. е назначен за съветник на върховния главнокомандващ на въоръжените сили по военната сигурност, считано от 1 юни 2006 г.

На 26 май 2006 г. е награден с орден "Стара планина" първа степен с мечове за изключителния му принос при реализиране на "Плана за организационно изграждане на въоръжените сили на Република България до края на 2004 г." и разработване на "Плана за организационно изграждане и модернизация на въоръжените сили до 2015 г.", за проявен висок професионализъм и компетентност в стратегическото ръководство на Българската армия при създаване на нови оперативни способности и необходими условия за приемането ни в НАТО, за успешното ни интегриране в съюза и за достойното участие на българските военни контингенти в мироопазващи мисии извън страната.

Поклонението пред генерал Никола Колев ще бъде в сряда от 11 часа в Централния военен клуб в София.

Най-четените