"Вече можем да си отдъхнем и, както каза Световната здравна организация, краят на пандемията се вижда".
Това заяви пред Nova проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столичната община и бивш член на Националния епидемичен щаб за COVID-19. Проф. Кантарджиев изтъкна, че коронавирусът вече е станал по-малко опасен и по-малко смъртоносен.
"Трябва обаче да се има предвид, че всяка година имаме проблеми с респираторни инфекции през есенно-зимния сезон. Възпитаният и образован човек спазва някои правила - проветряване в публичните места", заяви той.
По думите му онези граждани, които не са сигурни в силата на имунната си система, е добре да продължат да носят маски на обществени места като градския транспорт.
"Много е важно да спазваме правилата, защото ще се появят и други инфекции", добави той.
Кантарджиев коментира и адаптираните ваксини срещу COVID-19, като според него те изграждат имунитет срещу класическия вариант на вируса и срещу Омикрон.
"Всеки, който има предишните ваксини, може да си постави тази. Тя е само за бустер реимунизация. Осигурява напрегнат имунитет през следващите месеци", посочи Кантарджиев. И препоръча ваксината за хора със съпътстващи заболявания и с много контакти.
Относно противогрипните ваксини той обясни, че те вече са по аптеките.
"От другата седмица ще започне ваксинирането на 65-годишните", уточни проф. Кантарджиев и добави, че може да си поставим адаптирана ваксина срещу коронавирус, а след около седмица-две и препарат против грип.
Първите симптоми на грипа и коронавируса, които може да ни ориентират, са болките в гърлото.
"Тогава човек може да вземе лимон със сода. Има известна разлика в клиничния ход на двете заболявания. Но първо правило - който е болен, да си стои вкъщи", апелира професорът.