България се приближава вече до идеята да изпрати военна помощ на Украйна, но съвсем не е ясно как точно ще изглежда тя, още парламентарни неволи и ново развитие по казуса с прокурорския син от Перник - това намира място в новините от 3 ноември.
Добре дошли в новата рубрика на Webcafe.bg - "Важното от деня", в която накратко ви представяме основните новини от деня, за да можете по-лесно да се чувствате информирани за случващото се в страната и по света:
- Предоставянето на военна помощ за Украйна мина на първо четене в парламента
Със 175 гласа "за", 49 "против" и 1 "въздържал се" депутатите гласуваха на първо четене правителството да предостави военна и техническа помощ на Украйна. Помощта ще включва военно оборудване и резервни части. След официалното приемане на проекта и на второ четене правителството ще има един месец да внесе решение по темата в Народното събрание.
БСП и "Възраждане" се обявиха против, а от партията на Костадин Костадинов организираха малък протест пред Народното събрание с призиви за излизане от НАТО и заемане на неутралитет по казуса за войната.
Нашия коментар по темата може да прочетете тук:
- Министерството на отбраната ще приготви "крайно консервативно" решение за военната помощ за Украйна
Час след гласуването в парламента служебният военен министър Димитър Стоянов заяви, че все още не е ясно какви оръжия страната ни може да предостави на Украйна, като тепърва ще бъде направен анализ по темата. Той наблегна на това, че предложението на Министерството на отбраната ще бъде "крайно консервативно", за да може армията ни да остане "гарант за сигурността на страната".
Повече от коментара на министър Стоянов вижте тук:
- Протест на украински бежанци в "Златни пясъци" срещу преместването им в държавни бази
Десетки украински бежанци, настанени в хотели в курорта "Златни пясъци", излязоха днес на протест срещу преместването им в държавни бази. Призивът им е да не бъдат гонени отново и децата им да запазят училищата си. Част от хотелите са спрели изхранването на украинците, а в други са ги накарали да си плащат, за да останат там.
По план бежанците трябва да бъдат преместени в държавни почивни бази, където по думите на вътрешния министър Иван Демерджиев налице са 34 000 места за тази цел.
- Доклад на МВР показва причините за инцидента, при който автобус с мигранти прегази патрулка в Бургас
Според изнесен днес от вътрешния министър Иван Демерджиев доклад за случая, при който автобус с мигранти отне живота на двама полицаи в Бургас, общо 16 служители на МВР са извършили нарушения на служебните си задължения, които по един или друг начин са довели до инцидента.
По думите на министъра двамата загинали полицаи не са могли да реагират навреме, тъй като сигнал към тях е бил подаден 3 минути преди самия инцидент с автобуса.
Припомнете си случая тук:
- Прокурорският син от Перник остава под домашен арест
Софийският районен съд реши да остави под домашен арест 18-годишния Васил Михайлов, обвинен за побой и заплахи. Това се случва въпреки признанията на самия прокурския син пред bTV, че е напускал многократно дома си.
Адвокатите на Михайлов обаче настояват, че той всъщност не е напускал дома си, а е имало смущения в комуникационната мрежа на мобилния оператор, който поддържа услугата по проследяване. Затова и съдът реши да не връща младежа в ареста.
Вътрешният министър Иван Демерджиев коментира казуса, като заяви, че ако Васил Михайлов напусне жилището си, няма да се върне обратно, без да бъде задържан от полицията.
- Внезапно почина музикантът Кирил Македонски
47-годишният тромпетист, саксофонист и преподавател в Консерваторията и в Музикалното училище Кирил Македонски е починал внезапно, съобщи радио Тангра. Оттам посочват, че той си е счупил крака в началото на есента, заради което е претърпял операция.
Кирил Македонски свири в "Хиподил" в ранните ѝ години, както и в групите Street boys и "Дърти пърчис". Името му също така е свързано и с група "Сленг" и със "Северозападняците".
Светла му памет!