Тази година се навършват 50 г., откакто за пръв път е отбелязан Денят на Земата.
Първото му отбелязване през 1970 г. дава начало на редица действия, свързани с опазването на околната среда, включително приемането на закони в САЩ. Скоро след това много други държави приемат сходни закони за опазването на природата, докато все повече страни се включват в инициативата.
Днес Мрежата на Деня на Земята работи с повече от 75 000 партньори в над 190 държави. Едно от важните събития от по-новата ни история, касаещи околната среда, бе Парижкото споразумение.
Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата - огромното предизвикателство на нашето съвремие", съобщават от българското Министерство на околната среда и водите.
Тази година отбелязването става в условията на извънредни мерки, поради което глобалното движение за изменение на климата EARTHRISE, водено от младежки климатични групи в координация с Earth Day Network - глобалния организатор на Деня на Земята, поставят нов стандарт.
"Време е за смели, креативни и иновативни решения. Това изисква действия на всички нива - от бизнеса до местните власти и правителствата. Всеки отделен човек също има реално влияние и сила като потребител, избирател и член на общност в името на промяната. Светът се нуждае от нас и нашите действия", гласи призивът на организаторите.
Всеки може да направи много неща, за да защити и помогне за възстановяването на планетата. Сред тях са участие в почистване, присъединяване към най-голямата гражданска научна инициатива в световен мащаб (Earth Challenge 2020), провеждане на местно събитие.
От земеделското министерство подчертават, че дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. "Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!", призовават още от МОСВ.