Мажоритарният собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев вижда критиките на Европейската комисия зад скорошната вълна от спрени обществени поръчки след намеса на Бойко Борисов, започнали с двата лота на магистрала „Хемус".
"Ако неговите подопечни министри малко бяха гледали изпълнението на проектите, които уж не са свързани с Пеевски - щяха да си дадат сметка, че нещо не е наред", коментира Василев в последната част от интервюто на Сашо Диков по телевизия BiT, заснето три дни преди делото му за екстрадиция в Белград, където не отиде поради болест.
"Никога не съм казвал, че съм невинен. Но не съм виновен, не съм вършил престъпления - първо, нито другите обвиняеми от банката. Със сигурност грешки сме допускали много", допълна Цветан Василев и съжалява, че е допуснал "Пеевски толкова близо". След това той призова докладът на „Аликс партнърс" да бъде отворен „колкото се може по-бързо".
Василев твърди, че основните изпълнители на големи обществени поръчки в инфраструктурата са ощетявали фирмите подизпълнители.
Той разказа за връзките на "Водстрой", спрения изпълнител на „Хемус", с Пеевски, а ТV7 определи като „не особено сполучлив проект с не особено сполучлив избор на изпълнителен директор" - Николай Бареков. Според него Ирена Кръстева притежава 80% от "Булгартабак".
Бившият банкер върна лентата назад и разказа, че при управлението на кабинета "Орешарски" фирми, свързани с Пеевски, са печелили много обществени поръчки, но "напред се е вървяло с моето име име". След овладяването на прокуратурата и други важни контроли органи, правителството станало ненужно и ДПС „дръпнали черджето".
Според него правителството на Орешарски е трябвало да удари КТБ, а лидерът на социалистите тогава Сергей Станишев и съпругата му не са имали полезен ход, тъй като са „били държани".
Василев посочи още, че е имало идея на БНБ и на техния консултант „Ърнст енд Янг" от юни и началото на юли да бъде спасена КТБ и „тя да погълне клатещата се ПИБ".
Премиерът Бойко Борисов трябва да направи всичко възможно да скъса опашката си, допълва бившия банкер.