Българската настолна игра "Карти срещу българщината" загуби на първа инстанция делото си срещу патентното ведомство за регистрация на търговската марка, съобщават създателите на играта на профила си в Twitter.
"Вчера адвокатът ни съобщи, че сме загубили делото срещу Патентното ведомство на първа инстанция. Съдът потвърди отказа за регистрация на търговската марка "Карти срещу българщината", защото според съдията е налице засягане на общия интерес на бг обществото", пишат създателите.
Оттам цитират и част от мотивите на съда за решението, според които играта може да накърни "чувствителност и толерантност, възприемайки ги като акт, действие насочено срещу българските традиции, история и обичаи".
Вчера адвокатът ни съобщи, че сме загубили делото срещу Патентното ведомство на първа инстанция. Съдът потвърди отказа за регистрация на търговската марка “Карти срещу българщината”, защото според съдията е налице засягане на общия интерес на бг обществото.
— Карти срещу българщината (@bulgarshtinata) June 10, 2023
Съдът приема мотивите на патентното ведомство, според които "името на играта "ще се схване като обругаване на изконните и безконечни полезности у българите".
Патентното ведомство отказва регистрацията на търговската марка на играта, тъй като според тях "изразът "срещу българщината" е унизителен и поражда неприятни и гневни усеща на национална принадлежност у всеки българин".
"Съдът допусна Патентното ведомство да не изпълни основната си функция - да защитава интелектуалната собственост. Не сме съгласни с решението на съда и ще направим необходимото, за да продължим тази битка. На първо време продължаваме да осмиваме вредните израстъци и прояви на българщината, където за съжаление се позиционира и Патентното ведомство (една не-българска дума)", коментират пред Webcafe създателите на играта - юристката Мими Шишкова-Петрова и сценаристът Радослав Петров.
Двамата винаги са казвали, че "Карти срещу българщината" в никакъв случай не цели да обижда България и българското, а да даде възможност да се посмеем на абсурдите, на които ставаме свидетели всеки ден.
По-подробно ревю на играта и интервю със създателите ѝ можете да намерите тук: