САЩ обмислят решението да забранят платформата за кратки видеа TikTok, както и още редица приложения, идващи от Китай. Това заяви в понеделник държавният секретар Майк Помпео, цитиран от CNN.
Изказването на Помпео дойде по време на интервю за Fox News, като той акцентира, че този ход се разглежда "много сериозно".
"С цялото ми уважение към китайските приложения за смартфони, мога да ви уверя, че САЩ възнамеряват да предприемат това", заяви той.
Първият дипломат на Вашингтон добави, че хората трябва да се въздържат от теглене на приложението, ако не искат техните лични данни да изтекат "в ръцете на Китайската комунистическа партия".
"TikTok се ръководи от американски изпълнителен директор, със стотици служители и ключови лидери в областта на безопасността, сигурността на продуктите и обществената политика тук в САЩ", заяви говорител на TikTok в отговор на направените от Помпео коментари.
"Ние нямаме по-висок приоритет от насърчаването на безопасно и сигурно изживяване с приложения за нашите потребители. Никога не сме предоставяли потребителски данни на китайското правителство, нито бихме го направили, ако бъдем помолени за това", допълват още оттам.
Забележките на Помпео идват по време на засилено напрежение между САЩ и Китай, което се проявява вече в множество полета, включително включително националната сигурност, търговията и технологиите.
TikTok - който е собственост на стартъпа ByteDance, базиран в Пекин, е обект на множество критики от американски политици, които обвиняват платформата във връзки с правителството в Пекин. Според тях приложението е реална заплаха за националната сигурност заради връзките му с Китай, тъй като компанията може да бъде принудена да подкрепя и сътрудничи на китайското разузнаване.
TikTok каза по-рано, че работи отделно от компанията собственик ByteDance, като централата на приложението и центровете за събиране на данни са разположени изцяло извън Китай. Съответно и тези данни няма как да бъдат предмет на китайското законодателство.
Данните за потребителите на приложението от САЩ се съхраняват в Америка, с резервно копие в Сингапур, според TikTok.
Говорител на компанията заяви пред CNN през май, че смята, че обвиненията за опасност за националната сигурност са "неоснователни".
Приложението избухна по популярност в Америка и други западни страни, превръщайки се в първата китайска платформа за социални медии, придобила такова международно покритие. Тя е изтеглена 315 милиона пъти през първите три месеца на тази година - повече от което и да е друго приложение, според аналитичната компания Sensor Tower.
Връзките с Китай обаче създават сериозни проблеми на приложението, като миналата седмица индийското правителство заяви, че ще забрани TikTok и други известни китайски платформи, защото те представляват "заплаха за суверенитета и целостта на държавата". Напрежението между Индия и Китай се ескалира след сблъсък по протежение на хималайската граница.