Да влязат "некласираните и след последно класиране"

В разгара на ловния сезон за "Кандидат-студенти-всякакви", университетите рискуват да превърнат дипломите си в нискотарифна утешителна награда за онези абитуриенти, чиито имена, уви, не са изтеглени в поредната ректорска томбола за джип, таблет или екскурзия до Дубай.

Лесният и евтин достъп до висше образование е едно от малкото предимства в полза на опцията "Да остана в България", когато 18-годишните момчета и момичета решават накъде да поемат след гимназията.

Но очевидно има нещо счупено в системата, щом дори Софийският университет - единственото българско висше училище в топ 1000 на световните класации - не е успял да запълни 800 места в държавната си поръчка. За поредна година.

Септемврийската реколта в СУ може да се окаже истинско спасение за някои специалности, които не предизвикват интерес у набор 2000 дори при най-облекчените, субсидирани и защитени условия.

В "Астрофизика, метеорология и геофизика" например са обявени 13 места за планов редовен прием, но дори след n-тото класиране 8 от тях остават незаети. В "Ядрена химия" съотношението е 3 "пълни" срещу 5 "празни", при общо 8 открити позиции за кандидат-студенти. В "Медицина" са останали 30 вакантни от общо 80 места за бъдещи лекари. При направлението "Статистика" тепърва се търсят 20 кандидати за общо 22 обявени позиции по държавната поръчка на редовното обучение.

Това са специалности, в които СУ влиза в директната конкуренция с тясно профилирани университети и явно губи надпреварата въпреки добрите си позиции в националната рейтингова система. А не се е родил ректорът, който би си позволил да остане в историята на Алма Матер със закриването на непопулярни профили.

Но очевидните обяснения не вършат работа пред озадачаващите празни бройки в традиционни хуманитарни направления като "Философия", "Педагогика", "История", "Българска филология" и др. Там, където Софийският университет би трябвало да вдъхва респект със 130-годишния си опит и доказано първенство, просто няма хора.

Балонът на планирания прием в 50+ университета е надут до такава степен, че отвън България изглежда като държавата на -софите и -лозите.

И това остава факт дори след като тази година МОН съкрати 2500 от предварително заявените бройки за нови студенти, включително чрез нулев прием.

Всички ректори претендират за държавно финансиране с твърдението, че умеят да произвеждат класни, кадърни и готови за живота (ако не за научни подвизи) кадри по целия спектър от африканистика и хидрология, до библиотекознание и национална сигурност в едно.

"Как?", "Защо?" и "На каква цена?" са въпроси без отговор.

Както показва проверка на "Сега" - едни предлагат прием за бъдещи разузнавачи дори сред "некласираните и след последно класиране", други са готови да запишат всеки, попълнил домашен онлайн-въпросник с ниво на трудност като за първа сигурна сума в "Стани богат".

Всеядният първичен подбор обаче води до все по-рехава мотивация за учене, а зависимостта от държавните помощи - до все по-елементарни изисквания за средно ниво на възпитаниците.

Ако човек осъзнава богатството си едва когато го изгуби, то качественото образование май вече не е на върха на пирамидата от ценности в България. Евтиното излиза скъпо, рано или късно. По-скъпо и от заемите, и от носталгията, и от емигрантските неволи, и от буцата в гърлото на онези родители, които току-що са изпратили децата си в кампусите на Германия, Холандия и Великобритания.

#1 Kenny McCоrmick 26.08.2019 в 21:09:39

Този проблем ще се търкаля, докато имаме държавни университети с такъв раздут прием. Предвзети хорица се бъзикат с НБУ, но аз лично не съм чул такъв проблем с НБУ и, не, причината не са таксите. Затова - всичко частно и таксите да са НБУ, че и отгоре. Бързичко ще се оправят нещата.

#2 Онуфрий 26.08.2019 в 23:13:13

Проблемът не е в държавно/частно, а че у нас местата в университетите са повече от броя на завършващите. Няма почти никакъв подбор - който завърши само да не е поискал, само не е влязъл някакво "вишо". Наесен няои започват да ги обират от улиците дето се вика, с което въобще не си правят услуга, но повечето преподаватели там и без това са "банкоматаджии", така че това е обяснимо. Като не могат да си запълнят местата в рдовното време догодина да им се резнат парите и толкова. Отдавна ни беше казано (макар че няма нужда - ние и трака си го знаем), че вузовете у нас трябва да бъдат съкратени 4-5 ПЪТИ, което е напълно реалистично. Няма нужда всеки да става висшист. Има нужда и от готвачи, чистачи, шофьори, продавачи и т.н. (без въобще да омаловажавам или принизявам труда им) още много професии, които вече изпитват дефицит от кадри.

#3 opetkov 28.08.2019 в 09:52:47

Онуфри, ти би ли "пратил" сина/дъщерята да работи някоя от изброените от теб професии?

#4 Онуфрий 28.08.2019 в 10:57:21

Децата за съжаление доста често не са това, което искат родителите им (макар че трудно си го признават), така че понякога не е лошо да поработят и физическа работа. Голяма част от завършилите вузове така или иначе после се насочват към подобни професии в чужбина...

#5 Дракон с кисело зеле 28.08.2019 в 15:48:33

На мен, ако трябва да съм честен, хич не ми допада това хора, които отдавна са се изучили, да настояват образованието да стане по-труднодостъпно за следващите поколения, но това е съвсем отделен въпрос. Коментарът на Опетков не е далеч от истината. Хубаво, има нужда от продавачи, готвачи, чистачи и прочие - ама половин България ревна едно време как можело касиер в "Лидл" да взима над хиляда лева чиста заплата. Ами, как хлапетата да не се бутат за вишо тогава? Нали им се казва, че без него нямат право да могат да се издържат? Дияна Костова - която иначе е вероятно единственият адекватен автор в Уебкафе - пише някакви безумни статии, в които пренебрежително се изказва за заварчиците в сравнение с дипломираните музиканти... Преди време пък, като зачекнах музикантите сега, имаше - доколкото помня, в пловдивската община - наредба разрешително за свирене на улицата да се издава само на хора с диплома от музикално училище. Ъх...

#6 Онуфрий 28.08.2019 в 23:30:06

На мен, ако трябва да съм честен, хич не ми допада това хора, които отдавна са се изучили, да настояват образованието да стане по-труднодостъпно за следващите поколения, но това е съвсем отделен въпрос. ================================================= Не знам защо си останал с такова впечатление - напротив, нека който иска да учи, но понеже вече ги събират от улицата, затова дипломата за висше в повечето случаи става колкото да те вземат за секретарка. То не са няколко предварителни изпита, после ртедвони и т.н. само и само да запълним бройката. Няма по-голям абсурд да има повече места в универститетите, отколкото завършващи. Допреди няколко години беше така, сега не знам как е. Никъде няма такова приемане във ВУЗ на общо основание, само защото си успял да завършиш средно (в голяма част от случаите да ти го дадат, защото нали вече не може да се повтаря годината). Затова и само Софийският университет попада сред класираните между 801 и 1000 място в света, а както стана ясно и той не е особено желан, след като има над хиляда незаети места. Между другото вече има професии (добри заварчици включително), които вече са много добре платени и изместват доста такива, за които се изисква вишо.

Новините

Най-четените