Ако в другите държави има цивилизация, в България има телевизация - законодателят са медиите, а властта на институциите е само зрителна измама. Признанието е на вицепремиера Валери Симеонов, а като идеолог на цели две партии ("Атака" и НФСБ), заченати в студиата на кабелна телевизия, не може да му се отрече вещина по темата.
Телевизацията е грозна работа, но го разбираш едва когато кривите й огледала се обърнат срещу теб, а истерията овладее националния ефир със скорост от две извънредни включвания на всеки 30 минути.
Денят започва с новини за чума по добитъка и завършва със "Заблеяло ми агънце" в шоуто на Слави Трифонов, според когото "властта нахлува в домовете както по турско робство и отнема единствените същества, с които хората споделят самотата си".
Телевизацията ще ви обясни, че "българщина" било да нямаш доверие в нито една държавна институция дори когато всички ви предупреждават за сериозна епидемия. Защо? "Официалното не е задължително да е истина".
От телевизацията ще разберете още, че обезщетенията за фермерите били по-хубави по време на Жанвиденовата девалвация на лева, а не сега, когато ЕК поема 75% от неустойките.
Телевизацията превърна криминално проявения Динко от Ямбол в "честен българин" и пазител на отрудените селски баби, докато министърът на земеделието Румен Порожанов едва не беше тричан от ядосани фермери в Болярово заради един глупав лапсус.
С телевизация и малко помощ от форумните теоретици на конспирацията ще разберете още, че френският шеф на ЕНП Жозеф Дол лично е пръснал чумата по българския добитък, понеже кошарите на баба Дора от Шарково заплашвали интересите на могъщия синдикат на краварите от Елзас и Лотарингия. Че властта "чистила терена" в Ямболско и покрай ликвидирането на хората започнала да трепе и животните. Че овчата болест била част от плана Ран-Ът. Че невежеството е сила, свободата е робство, а войната е мир.
Кризата в Ямболско нямаше да се превърне двуседмична национал-социалистическа истерия, ако истинската социална мрежа не беше разплетена и подменена с facebook-диктатура.
Ако местната власт и държавната администрация имаха достатъчно висок авторитет, нямаше да изпуснат епидемията от дезинформация. Ако Корнелия Нинова бе проявила съвест и елементарна отговорност, преди да повтори тактиката на Таско Ерменков по съчиняване на "алтернативни факти" ("чума няма") - само и само да се снима в каруца на село след развода с БЗНС на Спас Панчев.
Грозна работа е телевизацията, но властта си я отгледа по свой образ и подобие. Много по-лесно е да контролираш реда на новините, отколкото да се мъчиш всекидневно да градиш доверие по цялата верига от селския ветеринар и кварталния полицай до земеделския или вътрешния министър. А и тъкмо суверенът им научи имената, и дошло време за оставки.