Класирането за столичните детски градини и ясли върви по две писти - първата, по която пускат децата директорките на въпросните заведения, и втората - по която информационната система класира всички останали извън тази "класация" хлапета...
Това е основният извод от приключилото в края на миналата седмица класиране в София. По-оспорвано от него е само записването на първокласници в 133-о "А.С. Пушкин" например.
Стана ясно, че не достигат около 5000 места в детските градини и 4500 в яслените групи в София.
"От над 22 000 деца с активни кандидатури в Информационната система за обслужване на детските градини, на 29 април на първо класиране са били приети 6702, което е едва 30%", съобщиха от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки".
Оттам посочиха конкретни данни (виж вдясно), които показват как се заобикаля информационната система.
Класирането е възможно най-прозрачното, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Съвсем вярно.
Ако я нямаше информационната система, нямаше да разберем за Първото класиране - на Техни Величества Шефките на детски градини...
Столичното кметство има сериозен въпрос за решаване - или да отмени информационната система за класиране, тъй като класирането на директорките очевидно е с приоритет, или да остави тази работа изцяло на тях.
Но най-добре да вкара хроничното заболяване сред критериите за класиране и да го изкара извън правомощията на въпросните шефки на детски градини.
Защото в България субективният подход доминира, а е редно правилата все пак да го "пререждат". Иначе директорките на детските заведения ще са все с едни гърди пред правилата.
Фалшивите медицински от личния лекар за наличието на такова заболяване нека си тежат на съвестта на родителите и на джипитата, които са ги издали...
Що се отнася до новите детски градини в столицата, ясно е, че статистиката е бая "напудрена", както обясняват от сдружението на майките.
Защото положението в най-новите - и населени, новопостроени южни квартали е плачевно. И може да се изрази с четири думи - много блокове, малко инфраструктура.
Очевидно в България двете писти са налични навсякъде - от детските градини до правосъдието. От люлката до Темида.
Ами дайте тогава да ги регламентираме и по Конституция... Без друго преходът свърши - затова да рефрешнем написаната за прехода.
А сега сериозно - строителството на нови детски градини в София вече не е лайтмотив на управляващите. Допреди да стане премиер, Бойко Борисов все за това говореше. Сега има нов акцент - метрото. Даже и спортна плодащка не е откривал скоро.
Верно е, че столичното кметство тръгна от нулата при решаването на този проблем. Но не е мръднало много от тази кота. Още повече, че остави стихийното разрастване на жилищното строителство, без да планира детски градини за бъдещите квартали...
Предвид кризисното състояние дори и на столичната хазна, когато не се намират пари и за ремонти, за нови градини ще забравим.
Какъв обаче друг модел предлага кметството?
Явно ще чакаме листовките с предизборните обещания.
В южните квартали 70% от софиянците са там от 5 години или по-малко. Защо при нас в северните и западните квартали няма такъв проблем. Ами да сте чули новоизлюпен софиянец-селяндур да иска да дойде в Люлин?!? Аз не съм! Щом се заселват като парвенюта да си преценяват последствията.
Емо, абе и при нас не е кой знае колко добре щом дъщеря ми не я взеха на първо класиране и има още доста деца да чакат в "онзи списък" на интернет страницата на СО. Прав е авторът - явно директорките на детските градини са с повече власт от районите кметове.... Апропо - живеем в "Надежда и изобщо, ама изобщо не искам и да чувам за южните квартали!!! Да си им берат гайлето - то не е само детски градини: ами улици, асфалт, осветление, транспорт, комуникации, зеленина, ...., ще има да чакат и да се надяват на поне малко от това, което имаме тук!
Вие софианците пак взехте да се делите на провинциалисти и не-провинциалисти, кой от колко години живеел в София. Много ми беше забавно миналата година по новините как 2-3 клявки с лекьосани анцузи (репортажа май беше точно от Люлин), говорещи диалектно обясняваха как техните деца не влезНАли, щото влезНАли децата на разни там "селяни" дошли от незнам къде да бачкат в София. Проблемът на вас, жителите на София е, че повечето страдате от комплекси за потеклото си (защото повечето от тези, които се зоват кореняци софианци, родителите им или най-много бабите им са от провинцията), а за нас, провинциалистите, трагедията е, че всичко умно и читаво заминава за София, градовете пустеят и западат, но поне нямаме проблеми с детските градини, ха, ха!