Работата с нашето образование заприлича съвсем на членството ни в ЕС преди 7 години - Брюксел се престори, че сме готови, ние се престорихме, че искаме.
От доста години българските власти се преструват, че българските средни училища дават образование. Може, ако се равняваха по Софийската математическа например, чиито ученици всяка година носят медали от международни състезания.
Погледнете кое училище е най-напред, при това години наред, в класацията на резултатите по български език и литература? Американският колеж.
Евродепутатът Ивайло Калфин от много време лансира идеята за дуално образование, което ще помогне на децата, които така и така работят, да завършат средното си образование. България е първа в ЕС по ранно напускане на училище.
Според изследване на "Медиана" средната възраст е около 14.3 години. Кажи-речи на толкова масово се женят ромите, а такива са най-голяма част от напусналите училище. Защо да остават? И децата, и родителите им са наясно, че ако нямаш средства за частни уроци, нищо не можеш да направиш по-нататък. Мнозина дори не могат да завършат без такива.
А и вместо да развие добра мрежа от професионални училища, тъй като заетите у нас са най-много в сферата на услугите, в България бъка от "елитни езикови гимназии".
Реформата на предучилищното и училищно образование, едва начената от Даниел Вълчев в кабинета на тройната коалиция, замръзна на тестовете и делегираните бюджети. Тройната коалиция така и не прие законопроекта, който написа, а ГЕРБ го представи за своя заслуга, дописа нещо по него, вкара го в парламента и там се смръзна...
И като си помисли човек, че за настоящите управляващи - и наложеният от тях просветен министър - най-големият проблем на българското образование е дисциплината... Лъготенето продължава. Всъщност, на политиците по-грамотни хора не им трябват.
Важното е да могат да прочетат имената върху бюлетините - и да познават цифрите.