Сигурни ли сме, че искаме да им забраним да гласуват?

* Броени часове след публикуването на този текст, Министерството на правосъдието изненадващо оттегли проектозакона, който ограничаваше правото на глас на всички български граждани, живеещи трайно в чужбина.

Обяснението: проектът не е бил съгласуван със служебния министър Мария Павлова. От обяснението на институцията обаче става ясно, че кабинетът не се е отказал напълно от идеята си - министърът смята, че изискването за уседналост не бива да важи само за българите, живеещи в страни от ЕС. Това би попречило на изселниците в Турция да гласуват - но покрай тях ще бъдат ощетени и хилядите българи в САЩ, например.

 

Когато заплахата надвисне, империята отвръща на удара. След цирка на блокадите по границите и страхът дали ДОСТ ще влезе в парламента, министерство на правосъдието предлага промени в Закона за българското гражданство, закона за вероизповеданията и Изборния кодекс.

Въвежда се изискване за уседналост, а българите в чужбина няма да могат да гласуват, нито в Турция, нито където и да е по света. С един удар - два заека. Никакви заплахи от Турция, никакви главоболия. И никакви алтернативи. Просто няма да гласувате, и това е.

Но как ЦИК ще определи дали даден гражданин е пребивавал в България през последните три месеца или не?

Друг е въпросът, че България отдавна е емигрантска държава, поне два милиона от 6 810 341 присъстващи в избирателните списъци от години не живеят на родна територия. Но сигурни ли сме, че искаме да им забраним да гласуват? 117 618 хиляди гласували в чужбина не променят резултата на никой, още по-малко 19-те хиляди на ДОСТ или 13-те хиляди на ДПС.

Само че знакът, който България ще прати на българите, които си тръгнаха оттук, защото не намериха работа, смисъл или благоприятна среда, ще бъде еднозначен. А те не го заслужават, нищо че много малко от тях си правят труда да стигнат до изборните секции.

В случая се премахва една форма на гласуване, без да се предлага алтернатива. Германия също не открива секции в чужбина, но там може да се гласува по пощата. Нещо неприложимо за нашите условия, защото тогава от Турция ще потече една кореспонденция, едни фермани... край няма да има. А електронното гласуване, макар и предвидено за въвеждане още от следващата година, изглежда в далечното бъдеще.

Но служебното правителство е експерт по подобни хватки. По същия начин бе премахнато и постановлението за бежанците, но за бежанците освен на Европа, на никой не му пука така или иначе.

Пак по линията ДОСТ се забраняват даренията от чужди държави на религиозните вероизповедания, като се поставят рестрикции при назначаването на чужди граждани за религиозни служители.

Единият от тримата турски граждани, експулсирани заради насаждане на антибългарски настроения, Ибрахим Таранджъ е един от спонсорите на ансамбъла за песни и танци "Кърджали".В смесените райони даренията от Турция са нещо обичайно, а предлаганите промени ще ги прекратят.

Нека службите да проверяват даренията, да има регистър, но дали всички парични потоци с произход чужбина трябва да бъдат спрени? От това ще пострадат и другите вероизповедания: Католическата и протестантската църква, които главно се финансират от чужбина. А дали българската държава ще може сама да се погрижи за рушащите се по селата джамии?

Затова нека не се плашим с националната сигурност, нищо че главнокомандващият е генерал. А предлаганите промени трябва внимателно да се огледат, та да не стане вместо да изпишем вежди, да избодем очи.

#1 1Sion1 04.04.2017 в 20:25:37

Аз съм един от българите в чужбина , Панайотова.И да, сигурен съм , че българите в България трябва да решават кой да ги управлява.Ако реша един ден да се върна, тогава и аз ще имам моралното право да решавам кой да управлява държавата.Между другото е крайно време хора, които не могат да попълнят името си на български да не могат да участват в избори.

#4 mima 05.04.2017 в 08:02:17

Когато гласуваме си избираме хора, които да ни управляват, най-опростено. Тези хора се разпореждат с нашите пари (данъци, такси, осигуровки). Откъде накъде някой, който не плаща нито здравни, нито пенсионни осигуровки, нито пък каквито и да е данъци в тази държава ще има право да определя кой да се разпорежда с чуждите пари. Това, че не си избираме нормално управление вече е съвсем отделен въпрос.

#11 jens xp 05.04.2017 в 14:43:37

Безочливи и нахални хора, като тази "аФторка", служещи на чужди интереси, мразещи България, трябва да бъдат поставяни на място! Виждам и се радвам, че има доста хора, които мислят с главите си.... Няма да се предадем така лесно на соросоидната паплач!!

#13 паяка 05.04.2017 в 17:02:32

Бе свършиха ли се светските възможности за инвестиране, та заревахме за религиозните? А точно пък тези, които не са храмове на традиционната в България религия, са най-нови и най-лъскави - джамии и евангелистки църкви.

#14 Асито 05.04.2017 в 17:31:10

Когато секне изборният туризъм от Турция, тогава и аз ще кажа: "Да, аз нямам моралното право да гласувам, докато живея и работя в чужбина". Но дотогава ще упражнявам правото си на глас, каквото и да ми струва това, дори и само да неутрализирам вота на друг, който дори не знае български. Бях свидетел в деня на изборите как един микробус с плакат на ДОСТ докара дружина гласоподаватели под строй пред изборните секции в Хага. Това са моите доводи, а и на много мои сънародници тук.

#15 Bai Hoi 05.04.2017 в 17:31:46

dedo adji | 05.04.201715:26 Гледам, че отсъстват щатните соросоиди, чак доскучава без противоречие. Явно и на тях им е неудобно да се изходят в защита на джамиите. Ами може би така се получава, защото вие, Бързите Страшни Пенсии, сте щатните. Така и не ми е ясно какво правят национал-социалистически старчета като вас в този сайт, който е с изразени либерално-проевропейско-западно-демократични позиции? По СКАТ, Алфа ТВ, България 24, вестник Дума, Петър Волгин и по кой знае колко още цуфтят денонощно мозъчните пръдни на ваши себеподобни, защо не сте там да се надъхвате и окуражавате, че сте мнозинство? Зная, че всеки е свободен да пише където си иска, но ми е любопитно какви са вашите мотиви? По темата: хората с българско гражданство трябва задължително да имат правото да гласуват. Най-вече поради факта, че за огромна част от тях българската държава е основният виновник те да са извън страната, а не защото така им е кефнало. Българските турци бяха НАСИЛА изселени чрез етническо прочистване, а останалите емигранти по Америка, Канада и западна Европа емигрираха по икономически причини, тъй като новите и стари комунисти направиха така, че тук да е трудно да се оцелява. Справка - безработицата за 2016 г. се води под 10%, но с милион работещи в чужбина българи, ако бяха тук, колко ли щеше да е? Разбира се, червените старчета си знаят тяхната - ако не са турците, бежанците, гейовете и мормоните, БГ щеше да е цъфнала и вързала. Ако аз един ден оставя на децата си държава, каквато вие оставихте на нас, би ме било срам и не бих си отварял така компетентно устата. Ама затова е необходимо някакво dignity. А вие освен да ДИГНИТИ някаква патардия, за друго явно не ви бива...

#30 Bai Hoi 06.04.2017 в 16:11:21

Дедо Аджи, не струваш, Шерлок, не съм турчин, нито пък е необходимо да бъда, за да смятам за правилно да се спазва закона. Не си толкова умен, за колкото се мислиш.

#34 Bai Hoi 06.04.2017 в 17:22:53

dedo adji | 06.04.201717:17 Щом смяташ за правилно да се спазва законът, защо подкрепяш неконституционна партия? Това са си отново твои, изцяло грешни, заключения. Нито ДОСТ, нито ДПС е моята партия, макар че дори за тях не съм чул Конституционният съд да ги е обявил за "неконституционни"...това го казват единствено вашите дърпащи старици по граници вождове.

#35 Bai Hoi 06.04.2017 в 17:29:47

dedo adji | 06.04.201717:17 Като ще си цитираме Ботев - ето какво е написал пък за подобни като тебе: Патриот е - душа дава за наука, за свобода; но не свойта душа, братя, а душата на народа! Заради такива като вас се роди думата патрЕоти, заради такива като вас Самюел Джонсън е казал, че патриотизмът е последно убежище на негодника. Патриот и ксенофоб не е едно и също...трудно е за схващане, нали?

Новините

Най-четените