Гласувайте като за последно, може и да ви е

Президентът Росен Плевнелиев налага вето на промените в Изборния кодекс, ограничаващи възможността за гласуване на българите в чужбина. В мотивите си президентът посочва, че е недопустимо създаването на "неравнопоставеност между българските граждани при упражняване на активното им избирателно право по признак лично положение - в зависимост от място на пребиваване в чужбина."

Така топката отново е в парламента и този път никой няма право на грешка.

Премиерът Борисов обяви, че ще събере ПГ на ГЕРБ и е задължително добре да им обясни какво точно гласуват. На това, което имаме като председатели на правната комисия и парламентарната група, по два пъти. Дори да нямат мнозинство, ГЕРБ са най-голямата парламентарна група и мандатоносител на правителството. Когато стабилността противоречи на здравия разум, значи е време да разваляме седянката. Колкото и да му харесва на Бойко Борисов да се оправдава с АБВ, реформаторите и патриотите, моментът за поемане на отговорност дойде. Иначе - Цецка Цачева на автобуса и в Плевен.

Време е да се съберат и реформаторите във всичките им форми на управляващи и опозиция. Защото участието им в изработването на този Изборен кодекс може и привидно да остана в сянка заради воленсидеровите изпълнения на Валери Симеонов, но могат да бъдат сигурни, че избирателите им видяха и чуха достатъчно. От грешката с гласуването на СДС и ДСБ, през проблемите, които "онзи човек в Нова Зеландия" създава на Найден Зеленогорски, до идеята за разделянето на българите в чужбина на две категории.

И ако българските граждани, живеещи в Турция подкрепят предимно ДПС, малка част НПСД и в някаква предполагаема степен ДОСТ, то в останалите страни резултатите са категорично в полза на ГЕРБ и РБ.

Предвид намаляващия брой избиратели на първите и особено на вторите, не е зле да премерят три пъти, преди да срежат.

АБВ също е добре да се разберат помежду си, защото от изявите на ПГ, вицепремиера Калфин, лидера Първанов и "представляващия" Румен Петков тече шизофрения на кило. А животът на партията може да бъде кратък и без да са осветили особено небосклона.

БСП, която ще се опитва да покаже на предстоящите избори, че още е жива, има шанс да заеме принципна позиция, ако иска отново някой да я припознае като принципна опозиция. Дори да ѝ се наложи затова да гласува с ГЕРБ и реформаторите.

"Патриотите" вече нададоха вой и нарекоха ветото сатанинско дело, президентът агент на Ердоган, а българите в чужбина заплаха за националната сигурност. Разграничаването от двете формации (ВМРО и НФСБ) става задължително. Противното е на собствен риск.

Българските граждани в чужбина имат право на глас, независимо къде и за кого гласуват.

Ако някой има проблем с тези от тях, които имат двойно гражданство, има изключително лесен вариант. Десетки страни, сред които Япония, Холандия, Норвегия, Полша и Венецуела например забраняват двойното гражданство. Тук обаче освен живеещите в Турция ще бъдат засегнати и хиляди други български граждани. Така че в името на демокрацията, ще трябва да се примирите с гласовете в Турция. И не забравяйте, че днес някой иска да забрани в Турция да гласуват за ДПС, утре на друг може да не му харесат гласуващите за БСП в Кюстендил или за ДСБ в Лозенец.

Изключително ниско е нивото на дебата, който се разрази около правото на българите в чужбина да гласуват.

Няма никакво значение каква част от тях са упражнили правото си на вот на последните избори. Фактът, че в Кюстендил са гласували едва 44%, не ни дава повод да затворим секциите в града. Ако ще смятаме и каква част от тях плащат данъци, хайде да направим същата проверка и за тези в страната. Накрая, изключително грешна е тезата, че българите в чужбина гласуват различно, по-правилно, по-неправилно, че там са най-умните или че не са добре информирани. Всичко това са субективни критерии, които просто разводняват темата.

Колкото до заплахата за националната сигурност, диаспората може да стане такава, когато реши, че онези 1,7 млрд. евро, които според Института по икономика на БАН я превръщат в най-големия инвеститор, могат и да не се влеят в икономиката на страната. Дупката, която ще се отвори е най-големия кошмар на Горанов.

Въпросът е наистина важен, така че никой от 240-те депутати няма право да се покрива за това гласуване. Гласувайте като за последно, защото може пък и да ви е.

#1 7 08.05.2016 в 09:08:54

#2 boris 08.05.2016 в 19:12:13

Защо българите в чужбина да нямат право да гласуват. Никъде не се е говорило за подобно нещо

#3 Sir John 09.05.2016 в 12:37:22

Всичко е театро господа и следствието е разделение и скандали. Сериала продължава безкрай.

Новините

Най-четените