Полетът на Петър Костовски

Не знам дали помните как се роди брейк вълната в София: мина през IRC каналите #ElectricForce и #breakdance, плъзна се по лъскавите подове на някои столични клубове, грабна вниманието на шепа момчета, увлечени от музиката и танца, и на няколко момичета, увлечени от момчетата.

Общо взето брейкденсът в България се роди от ентусиазма на няколко момчета, които формираха брейкденс клуба ElectricForce и днес разговаряме с един от неговите създатели за танците, културата на брейкинга и, разбира се, за кецовете, върху чиито основи буквално стъпват онези, които днес свързваме с брейк културата в България.

Кой е самият Петър Костовски?

Той говори тихо, усмихва се сякаш без да иска и говори неусетно повелително - без да оставя на слушателя си възможност да се разсейва.

Започва да танцува през 89-та година, след като гледа Flashdance и се хипнотизира от брейкинг сцената в легендарната лента от 1983-та. FlashDance на парчето на Джими Кастор Бънч "It`s just begun".

"Състезавал съм се и съм танцувал на първо място заради идеята, заради удоволствието и удовлетворението. А и за да бъда, ако не най добрият, то поне един от най-добрите сред брейкърите у нас.

Постигнах това доста отдавна. Целта ми беше да давам добър пример, да постигна успехи, да сбъдна мечти и да напиша малка история в брейка. И това постепенно се случи.

Печелил съм доста състезания в България. Създадох екип от хора и една от популярните групи тук - Electric Force Crew. Старая се да открия силните страни на всеки от тях и той да бъде характерен персонаж с индивидуална стилистика, разказва Петър.

"Брейкът ми дава много голяма свобода, дава ми възможността да се чувствам по-различен. Постигам нещата с много търпение".

В продължение на две от тийнейджърските си години Петър се занимава активно с борба, откъдето научава много за спорта, за дисциплината, за правилата. В последствие завършва гимназия с изобразително изкуство. В университета учи ландшафтна архитектура, докато в същото време не стихват амбициите му и рисува в Художествената Академия.

Рисуването му дава търпението, наблюдението и концентрацията от които има нужда, за да се развива в това, което най-силно го влече: танците.

Дали заради удоволствието да усещаш как адреналинът се покачва, дали заради атмосферата, заради музиката или заради нещо, което остава скрито от любопитните очи на света, Петър превръща брейкденса във фокус на своя живот.

В последните осем години в работата си той е отдаден на групи с малки деца, които обучава на брейкденс.

"Децата, които идват в нашата школа, трябва да имат сериозно отношение към танца. Освен да посвещаваме децата в магията на брейка, в школата на EF възпитаваме у тях същото онова усещане за принадлежност и уникалност, което ни държи на върха от години. В съчетание с любовта към музиката и движението, то ги подготвя за света и онези, които го разбират, продължават напред", коментира Петър.

ElectricForce - приказка без край

През 1993-та Петър "ElectricForce One/EF One" и Боби „Мr. Bubchow" основават в София първата школа по брейкинг в България. По онова време брейкденсът е "дефицитна стока" - трудно достъпен и съответно - много сладък.

В същото време започва и сформирането на групата ElectricForce. Непосредствено след това, ентусиазмът и уменията на момчетата от EF увличат още последователи след себе си и на бял свят се появява танцовата школа "ElectricForce School".

Историята на школата включва много състезания, много спечелени награди, участия, концерти на чужди изпълнители, няколко Балкански и световни "Battle of the Year" финали, участие на "Евровизия" с Дийп Зоун Проджект и много фенове.

"Създавахме нещо ново, бяхме креативни. Всички си пазехме кецовете, с които танцувахме, те бяха нашата идентичност. Малко психо беше цялото нещо", спомня си за миналото Петър.

Полет над един живот с Converse

От 2008-ма насам ElectricForce танцуват само с Converse Chuck Taylor All Star. Това е и годината, в която Converse откриват първия си магазин в София.

"Дълги години танцувах само с Nike, баскетболните модели. След това от Nike ми предложиха да пробвам Converse, които свързвах повече с дрехите им, но знаех, че Chuck Taylor присъстват във всички филми, от които сме се учили на брейк: FlashDance, Beat Street, Wild Style, Break in - първа и втора част, Body rock, Style Wars.

На краката на актьорите задължително имаше Chuck - обикновено високата версия. И реших да пробвам. Оттогава цялата група сме само с Chuck", казва Петър.

"С тях човек може да излети. Освен това са абсолютен фаворит по отношение на издръжливостта. Наскоро прекарах един месец в обикаляне на любимите за мен Канарски острови: от седемте острова посетих четири големи и два малки, които се обикалят пеша. Изкачих няколко вулканични кратера с тях, ходих на плаж, танцувах, почти не ги свалях.

Когато се прибрах ги измих от солта и установих, че единственият белег за това абсолютно издевателство над тях, е поизгладената подметка на петата".

Няколко думи за новата серия Chuck Taylor All Star II

"Двойката е по-добра от единицата", коментира Петър. "По-удобна е, по-лека, с по-хубава подметка. В тях е използвана специална технология от Nike. Имат спортна подметка, спортна стелка и въпреки това запазват типичния си американски, градски лайфстайл дух.

Предишната ми любима серия на Converse беше Jack Purcell - жестоки обувки. Може да ги носиш навсякъде: от сватба до погребение. Същият заряд носи и новия Chuck. Няма други обувки, които да ти предлагат всичко".

Новините

Най-четените